Szerző, Cím, Kiadó, Kiadási év
Lukács, Olga. Az Erdélyi Református Egyház és a teológiai oktatás története a 19. század második felében. Presa Universitară Clujeană, 2007.
Szerző, Cím, Kiadó, Kiadási év
Lukács, Olga. Az Erdélyi Református Egyház és a teológiai oktatás története a 19. század második felében. Presa Universitară Clujeană, 2007.
Csütörtök:
Péntek:
Szombat:
Időpont: 2017. április. 12
Helyszín: Horea út. 7 szám, Karácsony Sándor terem
Helyszín: Kolozsvári Szent Mihály Templom
Időpont: 2017. március. 25
A Babes–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző Kar Zenepedagógia tanszéke, a Kolozsvári Szent Mihály Plébánia és Főtisztelendő KOVÁCS SÁNDOR főesperes-plébános szeretettel meghívja Önt és kedves családját GIUSEPPE VERDI: MESSA DA REQUIEM rendkívüli hangversenyre
Időpont: 2017. február 25. szombat, 18:00 óra
Helyszín: Babes-Bolyai Auditorim Maximum terem, Farkas utca. 5. Kolozsvár
Vezényel: Dr. Windhager-Geréd Erzsébet
A kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Zenepedagógia Szakának diákjai és kamarakórusa gazdag zenés adventi műsorral várta a Farkas utcai Református templomban összegyűlt, karácsonyt váró közönséget. A tér gótikus boltívei alatt középkori hangzás és az ebből áradó áhítattal teli hangulat indította el a hangversenyt, a francia Veni, veni Emanuel szépséges himnusz-dallamával. Majd évezredek karácsonyainak zenéi hangzottak fel a kar zenész diákjainak és irányító tanárainak előadásában, szemléltetve azt, ahogyan a Krisztus-várás minden kor muzsikájában élt és jelen volt. Kortárs kórusművek, barokk és modern orgonaművek, reneszánsz férfikarok és modern nőikarok, vagy éppen a tisztán hangszeres zene mind olyan közegek, amelyek segítségével ezúttal is megszólalt Krisztus születésének zenés harmóniákkal való hírdetése. Az advent megannyi zenei arculatának zárásaként pedig Georg Friedrich Händel Messiásának közismert kórusfúgája csendült fel – For Unto Us a Child is Born -, amelynél talán kevés muzsika tudja kiválóbban hallgató (és előadó) számára közvetíteni a Megváltó születésének Örömhírét.
Áldott, békés karácsonyi ünnepet kíván zeneszóval, harmóniával a
BBTE Református Tanárképző Kara és Zenepedagógia Szakja!
2016. december 12. 19:00 óra
Belvárosi Református Templom (Farka utca)
A reformáció 500 éves jubileumának a jegyében tartottak nemrég konferenciát a Babes- Bolyai Tudományegyetem és a kolozsvári teológiai intézet szervezésében. Az egykori Bolyai Egyetem Aula Magnájában igei köszöntőjében Kató Béla püspök elmondta: ötszáz év után újból kell fogalmaznunk, hogy kik vagyunk, milyen örökségünk és milyen hitünk van. Egy vallás próbája legalább száz év, és három-négy generációnak kell felnőnie ahhoz, hogy bebizonyosodjék: a közösség élő hit birtokosa. Éppen ezért ötszáz év elteltével kimondhatjuk: nagyon gazdag örökségünk van, ám ezt fel kell ismerni, tisztelni és ápolni kell – fogalmazott a püspök. Kállay Dezső teológiai rektor megnyitójában arról beszélt, hogy a mozgalom nem újítást, hanem megújítást jelentett. A reformációt az újra és nem az új kifejezés jegyében kell jellemeznünk, újra kell értelmezni az egyházat és a közösséget. Az örökség egyúttal kötelezettséget is jelent, hogy amikor eljutunk a gyökerekhez, akkor lelki megújulásban is részünk legyen. A Babes-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) rektorhelyettese, Soós Anna köszöntőjében hangsúlyozta: ami 500 esztendővel ezelőtt eretnekségként indult, a jelenben az európai, ezen belül pedig a magyar kultúra megkerülhetetlen részévé vált. Ma már evangélikusok, reformátusok, unitáriusok és katolikusok, hívők, ateisták és kereső emberek közös öröksége az a kulturális forradalom és fejlődés, amelyet Luther tevékenysége indított el. A reformáció nélkül ugyanis az egyetemi élet biztosan nem lenne olyan, mint amilyennek ma ismerjük – méltatta a reformáció egyik hozadékát az egyetemi oktató. Majd hozzátette: az anyanyelvű Biblia és istentisztelet, a presbiterek szerepvállalása a szigorú hierarchikus vezetés helyett mind olyan célkitűzések voltak, amelyek a vallásos életen túl hatással voltak az egész korabeli Európára. „A civil mozgalmak és szervezetek, a közemberek társadalom iránti felelősségvállalása is olyan jelenségek, amelyek gyökereikben a laikusok egyházi szerepvállalását és művelését bátorító reformeszmékhez nyúlnak vissza” – fogalmazott Soós Anna, aki szerint a reformáció egyik legfontosabb üzenete 500 év múlva is az, hogy reformok, megújulás nélkül nincs fejlődés.
A kétnapos konferencia alkalmával erdélyi és partiumi, valamint debreceni, pápai, budapesti, sárospataki és felvidéki tanárok, egyháztörténészek, kutatók tartottak előadásokat a reformáció, ökumenizmus, hagyományőrzés, örökség témakörében. A konferencia a Refo 500 rendezvénysorozat egyik gyöngyszeme – mondta kérdésünkre Lukács Olga, a BBTE Tanárképző Fakultásának dékánja. „A szervezés során igyekeztünk minden magyarul oktató teológiai fakultást meghívni, örömünkre elfogadta a meghívást Vik János, a katolikus teológia dékánja, valamint előadást tartott a gyulafehérvári papnevelde rektora, Korom Imre is. A húsz előadás során arra kerestük a kérdést, hogy napjainkban él-e még a reformáció öröksége, vagy az egyház már csak úszik a társadalmi események sodrában, ugyanakkor megpróbálja fontos tényezőként elfogadtatni magát” – értékelt Lukács Olga. A dékán kiemelte a konferencia interdiszciplináris jellegét, vagyis a reformáció hatásának következményeit vizsgálták a pedagógia, az etika, a társadalomtudomány vonatkozásában.
A kétnapos előadássorozat végén elhangzott: a szervezők jövőre szeretnének egy nagyobb méretű, nem csak magyar nyelvű konferenciát is tartani, amely kitekintést nyújt majd a reformáció európai vonatkozásaira is. A konferencia során elhangzott, hogy a reformáció nem nevezhető mozgalomnak, az előadásokkal és a rendezvény megszervezésével viszont a szervezők szeretnék, ha az örökség feltérképezésével és kutatásával egy belső mozgalom indulna el, amely a református egyház megújulásához vezethez.
Somogyi Botond
Helyszín: A BBTE AULA MAGNA, FARKAS (KOGALNICEANU) UTCA | 1. sz . II. emelet
14.00 – Regisztráció
15.00-15.30 Köszöntések
Igei köszönő – Ft. Kató Béla az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke
Dr. Kállay Dezső rektor – Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet
Dr. Soós Anna rektorhelyettes – BBTE, Kolozsvár
Dr. Vik János dékán – BBTE, Római-Katolikus Teológia Kar
Dr. Lukács Olga dékán- BBTE, Református Tanárképző Kar
15.30-15.40 A BBTE Zenepedagógia Kamarakórusa-vezényel: Dr. Windhager-Geréd Erzsébet karnagy
15.40-17.00 Előadások
15.40 – Dr. Szabadi István, Tiszántúli Református Egyházkerületi Levéltár,
Debrecen : Erdély vonzásában – adalékok a koraújkori Partium református egyháztörténetéhez
16.00 – Dr. Lévai Attila, Komárom, Selye János Egyetem Református Teológiai Kar:
Cseh-magyar református történeti kapcsolatok a 18. században
16.20 – Dr. Tanító Péter, Komárom, Selye János Egyetem
Református Teológia: Husz János tanítása a reformáció tükrében
16.40 – Drd. Czinke Zsolt, Komárom, Selye János Egyetem
Református Teológia Kar: A II. Helvét Hitvallás felvidéki magyarítója
17.00 – 17.30 Kávészünet
17.30 – 18.40 Előadások
17.30 – Dr. Pálfi József, rektor, Partium Keresztény Egyetem, Nagyvárad:
Gr. Teleki Sámuel és Várad második reformációja
17.50 – 17.50 Dr. Visky Béla, Protestáns Teológiai Intézet, Kolozsvár:
Szabad-e hazudni Luther Márton szerint?
18.10 – Dr. Nagy Alpár-Csaba, BBTE, Református Tanárképző Kar, Kolozsvár:
Saul az endori boszorkánynál – egy ószövetségi történet újraértelmezése
19.00 – 19.40 orgonajáték- Farkas utcai Református Templom
Művészek: Dr. Miklós Noémi és Dr. Sámson Melinda
20.00 Vacsora a Protestáns Teológiai Intézetben
9.00-9.15 Áhitat – Protestáns Teológiai Intézet díszterme
9.15- 9.25. Illés Zsolt teológus zongorajátéka
9.30-11.10 Előadások – Protestáns Teológiai Intézet díszterme
9.30-9.50 – Drd. Pőcze István evangélikus lelkész, SJE-RTK
Szenvedés és kereszt Luther teológiai gondolkodásában
9.50-10.10 – Dr. Váradi-Kusztos Györgyi adjunktus – Nagykörös,
KRE-TFK Hittanoktató és Kántorképző Intézet:
Írás a falon – a protestáns hagyomány Bánffy Miklós prózájában
10.10-10.30 – Dr. Váradi Ferenc főiskolai docens, Nagykörös KRE-TFK Pedagógiai Intézet,
intézetvezető-helyettes:
Szemben a hagyománnyal? – a kortárs dicsőítő énekirodalom poétikai megközelítése
10.30-10.50 Bognárné Dr. Kocsis Judit, Pápai Református Teológia – A reformáció értékeinek őrzője és közvetítője a pedagógiában: Karácsony Sándor
10.50-11.10 Ft. Korom Imre, rektor, Hittudományi Főiskola és Papnevelő Intézet, Gyulafehérvár:
Latinitás és katolicizmus, avagy a szakrális nyelv fontossága az Egyház életében
11.10-11.30 Kávészünet
11.30-11.50 Zenés húszperc: Majó Zoltán művész és meghívottainak – Dr. Miklós Noémi,
Dr. Sámson Melinda tanárok, Klemenz Gréta diák előadása
11.50-13.30 Előadások- Protestáns Teológiai Intézet díszterme
11.50-12.10 – Dr. Nagy Károly Zsolt főiskolai adjunktus, tudományos munkatárs, MTA BTK Néprajztudományi Intézet – SRTA: Az örökség – és az örökösök
Időpont: 2016. november 8. kedd
Helyszín: Református Tanárképző Kar, Kolozsvár, Horea út. 7. szám
Előadások:
Időpont: 2015. március 11
Program: