MENÜ

Archive for január, 2022

Távolléti oktatás, támogató jelenlét 2022.01.28

HIRDETMÉNY REFORMÁTUS VALLÁSTANÁROK, HITTANOKTATÓK SZÁMÁRA

Kedves Tanártársak!

Református közösségeink jövőjének alakításában Teremtő Urunk a vallástanárokra, hittanoktatókra óriási feladatot bízott, amelynek a maga helyén mindenki igyekszik eleget is tenni. Munkánk minőségének állandó jobbítása, szakmai és lelki erőforrásaink megújítása szempontjából rendkívül kamatozóak a találkozók, szakmai megbeszélések.
Az elmúlt évben a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Kara által több ízben szervezett szakmai találkozók eredményesnek bizonyultak. Az online találkozók folytatását ezúttal a Károli Gáspár Református Egyetem nagykőrösi Pedagógiai Karával közös szervezésben folytatjuk, hogy ezáltal mind a magyarországi, mind a romániai vallástanárok, hittanoktatók számára szakmai fórumot biztosítsunk.

A következő találkozás témája:

Távolléti oktatás, támogató jelenlét

(szakmai találkozó református vallástanárok, hittanoktatók számára)

Időpontja: 2022. január 28, 15 órai kezdettel (romániai idő szerint 16).

Szeretettel várjuk/ várunk a beszélgetésre. Akik szívesen megosztanák a pandémia alatt általuk már alkalmazott jól bevált módját a támogató jelenlétnek, a lélekerősítő, bátorító szolgálatnak az osztályteremben, vagy a tanári közösség, illetve a szülő-iskola kapcsolat szintjén tapasztalt lehetőségeit, azokat kérjük, hogy előre jelezzék két-három mondatos ismertetéssel az alábbi e-mail-címeken. A jelentkezők bemutatói tematikai sorrendben követik majd egymást tízpercenként. A csütörtök este 20 (21) óráig beérkező jelentkezések nyomán pénteken 13 (14) óráig küldjük el az érintetteknek a megszólalások sorrendjét.

A magyarországiak az alábbi címen jelentkezhetnek:

  • Lehoczky Mária Magdolna: lehoczky.maria.magdolna@kre.hu
  • Fehér Ágota: feher.agota@kre.hu

Az erdélyiek az alábbi címen jelentkezhetnek:

  • Püsök Sarolta: sarolta.pusok@ubbcluj.ro
  • Gorbai Gabriella: gabriella.gorbai@ubbcluj.ro

A konferenciát megelőzően szeretnénk, ha válaszolnának/válaszolnátok az alábbi linken feltett kérdésekre:
https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=7l1q4FbMvUC0Hr8_SCvN0wmd6QfZD5JBirgynRYn0VJUMFRRQTNYUTU4VEJXSTBFSEg2TTVSWExHVS4u

2022_01_28_Távolléti oktatás_támogató jelenlét_MS Teams csatlakozás

 

BESZÁMOLÓ

Távolléti oktatás – támogató jelenlét címmel szervezett szakmai találkozót református vallástanárok és hittanoktatók számára az online térben, 2022. január 28-án (pénteken) a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Kara és a Károli Gáspár Református Egyetem Pedagógiai Kara.

A rendezvény meghívottait először a szervező intézmények vezetői köszöntötték. Lukács Olga, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának dékánja köszöntőjében elmondta, hogy az előző év hasonló szakmai műhelyeit követően örvend az első határon átívelő ilyen rendezvénynek, és elégtétellel szemléli a vallástanárok pandémia idején tapasztalt rugalmasságát, amellyel az új helyzetben hamar áttértek az új módszerek alkalmazására. Pap Ferenc, a Károli Gáspár Református Egyetem Pedagógiai Karának dékánja köszöntőjében emlékeztetett arra, hogy Magyarországon a 2022. esztendő a „Hittanoktatás éve”. A hittanoktatók, vallástanárok fontos küldetést, feladatot látnak el: életükkel, pedagógiai munkájukkal a magyar református közösség értékteremtő és értékközvetítő képviselői, őrállói, az egyház „megtestesítői” szolgálati területeiken.

A szakmai találkozó elején a szervező munkacsoport részéről Püsök Sarolta a kolozsvári intézmény oktatója ismertette a soron következő programpontok lényegét, hátterét. Elsőként a témaválasztás miértjére emlékeztetett, a támogató jelenlét, lelki támasz mivolt fontosságára a vallásórákon/ hittanórákon. Jelezte, hogy a határokon átívelő találkozások alkalmával a különbségek, helyi sajátosságok megértése fontos alap. Rámutatott arra, hogy az első helyi sajátosság a megszólítás szintjén jelentkezik: vallástanárok és hittanoktatók.

Az első programpont ilyenként a képzés és a tanári életpályamodell terén tapasztalt hasonlóságok és különbözőségek rövid ismertetéséről szólt a nagykőrösi és a kolozsvári intézmény két oktatója részéről.

Lehoczky Mária Magdolna, nagykőrösi mesteroktató beszámolt a KRE PK hittanoktató szak gyakorlati képzésének folyamatáról. A gyermekek és a hittanoktatás tartalmi és gyakorlati elemeit óvodai, iskolai és gyülekezeti hospitálásokkal kezdik, s ezen tapasztalatok fokozatosan kiegészülnek a hitéleti tevékenységek tervezésével és megvalósításával. Mindezt tapasztalt gyakorlatvezetők segítik a Kar, közelebbről a Hittanoktató- és Kántorképző Intézet oktatóival. Így egyrészt részesülnek teológiai képzésben, másrészt a klasszikus pedagógusképzés legfontosabb ismereteivel, amelyek által megállják a helyüket az óvodapedagógus, tanító, csecsemő- és kisgyermeknevelő szakok elvégzői mellett, sőt, lehetőségük van ezek valamelyikét párhuzamosan is végezni. A hittanoktató alapképzési szakra épül a vallástanár MA szak, melyet a KRE Hittudományi Karán folytathatnak.

Gorbai Gabriella, a kolozsvári intézmény oktatója ismertetőjében utalt a magyarországihoz hasonlóan felépített tanárképzésre, és bővebben kifejtette a vallástanári életpályamodell állomásait, amely a romániai tanügyi törvények értelmében teljességgel azonos a többi szaktanáréval, azzal a különbséggel, hogy a vallástanárok alkalmazása a szakmai feltételek teljesítése mellett egyházi ajánlólevélhez kötött. Amennyiben az egyetemi hallgató tanári pályát szeretne választani, el kell végeznie a pszichopedagógiai képzési programot is (I. és II. pedagógiai modul), amely az egyetem Tanárképző Intézetének (DPPD) tantervében szerepel.

A tanárok továbbképzése két területen valósul meg: a szakmai fejlődés és a szakmai előmenetel biztosítása terén. A szakmai fejlődés biztosítása érdekében a tanügyi rendelkezések minden tanárt köteleznek arra, hogy 5 évente 90 kreditpontot gyűjtsön össze államilag akkreditált szakmai továbbképzéseken. A tanárok szakmai előmenetelének három lépcsőfoka van: a II., I. és a kiváló tanár (románul „profesor emerit”) fokozat. Röviden ismertette mindhárom fokozat megszerzésének menetét.

A második programpontban gyakorlatvezető (mentor) tanárokat és gyakorló hallgatókat szólaltattak meg. A feléjük intézett kérdés elsősorban a pandémia idején szerzett tapasztalataikra vonatkozott. Elsőként Farkas Dóra, kecskeméti gyakorlatvezető tanár szólalt meg, majd Szőcs Magdolna kolozsvári gyakorlatvezető tanár számolt be a pandémia idéjén szerzett tapasztalatairól. A képzésükkel párhuzamosan végzett hittanoktatói szolgálatai kapcsán Mezősi Rita és Turáni Laura szentendrei végzős hittanoktató hallgató beszámolóit hallgathattuk.

A szünetet követően Fehér Ágota klinikai szakpszichológus, a nagykőrösi intézmény oktatója ismertette a meghívottak által előre kitöltött kérdőívek eredményét. „Kérdőívünk által célunk volt szélesebb körben is megszólítani a református hittanoktatókat és vallástanárokat, áttekinteni szakmai tevékenységeikben a járványhelyzet okozta változásokat, összegezni gyakorlati tapasztalataikat. A kérdőív kitöltői közel fele-fele arányban voltak református hittanoktatók és vallástanárok. Pontosították a pandémia hatására átélt változásokat, ezek között saját hivatásuk kapcsán hangsúlyosabbnak érzik a gyermekek családjaival való közvetlen kapcsolatba lépés akár újfajta megszólítási lehetőségeit. Kiemelték továbbá a lelkigondozás fontosságát, a gyermekek érzéseinek megosztási lehetőségét, összefüggésben a változások mellett a lelki egyensúly keresésével. A foglalkozások során jelentősebbé váltak többek között a betegségek és a gyógyulás-felépülés, az igazságosság, a szabadítás témáját középpontba állító bibliai történetek, valamint az ünnepekhez és új rend találásához kapcsolódó gondolatok, igeszakaszok. További jó gyakorlatok között megerősíthetők az érzések kifejezését-megosztását és ezáltal feldolgozását is segítő eszközök, csoportjátékok, a megváltozott körülmények között is lehetőség nyújtása az önkifejezésre és a kapcsolatba lépésre.”

A délután sorrendben utolsó, de nem kevésbé fontos programpontja a további meghívottak megszólaltatása. Jóllehet a kérdőív kérdéseire adott válaszok gazdagon reflektáltak a központi kérdésre, a személyes beszámolók varázsát semmi nem múlhatja felül. A megszólalók különféle háttere is hozzájárult az elhangzó tartalmi gazdagsághoz, de a válaszok sokszínűsége elsősorban a gyakorló tanárok kreativitását, ügyszeretetét bizonyította. A gyakorló tanárok közül elsőként Bálint-Pallaghy Réka szólalt meg a budafoki felekezeti iskolából, és főként arra mutatott rá, hogy a tanórán kívüli hitéleti tevékenységek miképpen folytathatók az új munkarendben. Kovács Erzsébet egy állami iskolából jelentkezett (Romániában a kilenc református kollégiumot leszámítva a vallástanárok állami iskolákban dolgoznak) Kalotaszentkirályon a pandémia alatt is igyekezett erőn felül jelen lenni a különböző szociális hátterű gyermekek számára. Az öröm érzésének a megtapasztalása végett a játék, a játszva tanulás minden óráján jelen van.   Hódmezővásárhelyről Gilicze Judit Rózsa a támogató jelenlét kérdését elsősorban az intézetvezető szempontjából közelítette meg. Hangsúlyozta a „források hangolásának” jelentőségét. A nagyvárosok sorát ismét Kolozsvár követte, Deák Ildikó a járványhelyzet okozta nehézségek leküzdésében is számos pozitív gyakorlatot tudott kiemelni. Öröm volt hallgatni a kis, de életképes szilágysági faluból érkező beszámolót is. Szarvadi Katalin vallástanár egyúttal a désházi iskola igazgatója is, aki a kis település előnyként említette, ahol sikerült „minden tanulónkra külön – külön is odafigyelni” akár az üzletben dolgozó eladókon keresztül is, akik a feladatlapokat közvetítették.

További hozzászólásokra kevés idő maradt, de megérte még néhány percet rászánni arra, hogy pl. Budai-Kerekes Judit Erzsébet 1. éves hittanoktató szakos hallgató bemutassa „feketedoboz” gyűjteményének egyik darabját. Szabó Henrietta hittanoktató alumna a kisebb ajándékok, meglepetések készítését emelte ki hozzászólásában. Szűcs Éva tanügyi tanácsos a határon átívelő programok jelentőségét hangsúlyozta, amelynek egyik első szép eredménye a vallástantervek összehangolása, de a mai találkozó is.

„A szervezők ezúttal is köszönik a kérdőívek kitöltőinek a gondolataik megosztását, a megszólaló tanártársaknak, hogy ötleteikkel, tapasztalataikkal gazdagították a közös erőforrásokat. A következő hasonló eseményeken is számítunk mindenkire. Tervek szerint 2022. március 25-én az értékelés és önértékelés témakörével folytatjuk.”

A találkozó részletesebb leírását itt olvashatják.

– a szervezők

Bővített részletes beszámoló letöltése

Hogyan tehetjük a klasszikus zenét hozzáférhetőbbé a közönség számára? 2022. 01.19, 18:00 óra

Hogyan tehetjük a klasszikus zenét hozzáférhetőbbé a közönség számára?

Ștefana Țițeica (München) és Toadere Dalma (Kolozsvár) zenei mediátorokelőadása ezt az izgalmas, a járvány időszakában még inkább aktuális kérdést járja körül 2022. január 19-én, szerdán 18.00 órától. A Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar online rendezvénye egy korábbi sikeres előadás gyakorlati példákkal kibővített angol nyelvű, magyar fordítással ellátott ismétlése.

https://us02web.zoom.us/j/81459172494?pwd=eWtXWFY5OHdYV0hRM0k0VUNqcDVydz09
Meeting ID: 814 5917 2494
Passcode: 984351

Making Classical Music Accessible

The lecture presents an innovative topic for the forums of the Babeș-Bolyai University: ways and means of making classical musical culture accessible to the audience. The lecturers are Ștefana Țițeica (DE), violinist specialized in orchestra-based education and Dalma Toadere (RO), conductor and teaching artist. Starting at 18.00 PM, January 19th, 2022, Making Classical Music Accessible is an online event, login details to the Zoom platform are below.

https://us02web.zoom.us/j/81459172494?pwd=eWtXWFY5OHdYV0hRM0k0VUNqcDVydz09
Meeting ID: 814 5917 2494
Passcode: 984351

Újévi előadóest 2022.01.14

Szeretettel várunk minden érdeklődőt a Zeneművészeti szakos diákok újévi előadóestjére, melyre 2022. január 14-én kerül sor, 17 órai kezdettel, az Angi István teremben (3. emelet, 313-as terem).

Szimbólumok a börtönben 2022.01.17

Szimbólumok a börtönben
Fiáth Titanilla előadása
egyetemi adjunktus, ELTE TáTK Szociálpszichológia Tanszék
2022. január 17., hétfő, 18.00 óra
Horea út, 7 szám, Gálfy Zoltán terem

Online: https://us02web.zoom.us/j/83675660606?pwd=YWJVTHhsRVRDdjFIbDhPc0xRSU1rZz09

Fiáth Titanilla 1977. július 21-én született Szekszárdon. Az Eötvös Lóránd Tudományenyetemen végzett magyar, pszichológia és kulturális antropológia szakon, ezt követően klinikai addiktológiai, illetve klinikai és mentálhigiéniai szakpszichológusi szakképesítést szerzett. Több mint tíz évig dolgozott férfi és női fogvatartottakkal különböző magyar büntetés-végrehajtási intézetekben. Antropológusként amerikai terápiás börtönrészlegeken végzett résztvevő megfigyelést. Jelenleg az ELTE Társadalomtudományi Karának adjunktusa, illetve pszichológusként Latin-Amerikából hazatelepült magyarok integrációját segíti.

A börtön Foucault szerint „természetellenes létezést” igyekszik a fogvatartottakra erőltetni, Goffman pedig a totális intézmények „új identitásokat” kikényszeríteni próbáló technológiáiról ír. Az előadás arra keresi a választ, hogy milyen módon valósítható meg a hatalommal szembeni ellenállás, mi jellemzi a fogvatartottak társas világát és mindennapi életét, illetve hogyan reprezentálódnak az elítéltek számára legfontosabb értékek és identitások a zárt intézetek – az önkifejezésre és az egyéni identitás konstrukciójára látszólag csekély teret biztosító – szimbolikus világában. Mindezzel kapcsolatban a térhasználat, az időélmény, a formaruhák és az „egyenkoszt” átalakításának, illetve a társas felépítmény sajátosságainak témaköreit érintjük majd.

RENDEZVÉNY
THEOLOGIA PRO SCIENTIA ET SOCIETATE I. – 2022.01.13.

Szervező Intézmény: BBTE Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar
A rendezvény időpontja: 2022. január 13.
Szervezés módja/helye:
hibrid, azaz az előadások zöme a kar székházában (Kolozsvár, Horea út, 7.szám, III. emelet 312. terem) hangzik el, de néhány előadó, és a pandémia miatt a távolléti változatot választó hallgatóság az alábbi online felületen kapcsolódhat be: https://zoom.us/j/99485959650

A rendezvény témája:

THEOLOGIA PRO SCIENTIA ET SOCIETATE I.

  1. január 13./csütörtök

9.30 –  9.50  – Köszöntések:
– Lukács Olga, dékán
– Nagy Alpár, szervező
– Püsök Sarolta, szervező

Rövid zenei betét
Előadók: Vajas Gréta, Suhárt Evelin és Bölöni Anna zeneművészet szakos hallgatók

I. ELŐADÁSTÖMB:

  • 10.10 – 10.30  Visky Béla: Mennyire radikális és mennyire ortodox a Radikális Ortodoxia?
  • 10.30 – 10.50  Fazakas Sándor: Egyház és civil társadalom – A református teológia ösztönző hatása és az egyházak szerepe Európa alakításában
  • 10.50 – 11.10  Kovács Ábrahám: A Liberális teológia kritikája. A Debreceni Hitvallás (1875) és az új ortodoxia krisztológiája a Heidelbergi Káté és a 2. Helvét Hitvallás tükrében
  • 10.10 – 11.20  Az előadások megbeszélése
  • 11.20 – 11.30  Kávészünet

II. ELŐADÁSTÖMB:

  • 11.30 – 11.50  Kovács Krisztián: Homo digitalis – Homo medialis. Digitális média és keresztyén antropológia
  • 11.50 – 12.10  Pólya Katalin: Az úrvacsorával való élés vörös fonala az ószövetségi páskától a mai gyakorlatig.
  • 12.10 – 12.30  Püsök Sarolta: Akadémiai etika és integritás – gondolatok egy új egyetemi tantárgy margójára
  • 12.30 – 12.50  Tódor Csaba: Az átmenet etikája -Az előregyártott síremlék, mint önkép
  • 12.50 – 13.00  Az előadások megbeszélése
  • 13.00 – 14.00  ebéd, állófogadás a 224-es teremben.

III. ELŐADÁSTÖMB:

  • 14.10 – 14.30  Bálint Ágnes: Káromkodásból katedrálist – lelkigondozás és spiritualitás összefüggései Jób könyvében
  • 14.30 – 14.50  Kis Klára: Harag és agresszió a keresztyén viselkedéskultúrában
  • 14.50 – 15.10  Nagy Alpár: Emberi bánásmód veszteségek idején
  • 15.10 – 15.30  Görözdi Zsolt: Homiletikai tűnődések a Jelenések könyve 5,1–7 kapcsán
  • 15.30 – 15.40  Az előadások megbeszélése
  • 15.40 – 16.00  Kávészünet

IV. ELŐADÁSTÖMB:

  • 16.00 – 16.20  Kókai-Nagy Viktor: Josephus megbízható forrásai a Contra Apionemben
  • 16.20 – 16.40  Bátoriné Misák Marianna: „… ki találhat bölcs asszonyt?”
  • Némi betekintés a 16-17. századi papnék műveltségébe
  • 16.40 – 17.00  Holló László: A Szentszék és a román kormány között 1927. május 10-én kötött konkordátum 9. szakaszának értelmezésére vonatkozó egyezmény 1932-es ratifikálása
  • 17.00 – 17.20  Péter István: A Pitesti-i Református Egyházközség első tíz évének demográfiai adatsorai a halálozási anyakönyvek tükrében
  • 17.20 – 17.30  Az előadások megbeszélése
  • 17.40 – 17.50  Kávészünet

V. ELŐADÁSTÖMB

  • 17.50 – 18.10  Pető-Veres Kata: „az egész gyülekezet érezze a közös felelősségvállalást és örömöt…” Református lelkészek a keresztség gyakorlatáról az 1968-as országos liturgiai felmérés keresztségre vonatkozó kérdéseinek fényében
  • 18.10 – 18.30 Bíró Anna: A São Pauló-i magyar reformátusok vallásgyakorlásának színterei, lelki vezetői
  • 18.30 – 18.50 Balogh Dávid:  A postillák és a postillázás eredete
  • 18.50 – 19.10 Herdeán Gyöngyi: Az egyéni és kollektív emlékezet kutatásának kihívásai-különösképpen a Köröstárkány település vonatkozásában-
  • 18.50 Fórumbeszélgetés, konferenciazárás
  • 18.50 – 19.05  Fehér Ágota: A Lélek által való nemesedés szolgálata. Református kollégiumok küldetése a tehetségek támogatásában
  • 19.05 – 19.15  Lehoczky Mária Magdolna: „Kikre a nemzeti genius ápolása bízatott.” A tanítók képzésének sarokpontjai Kiss Áron írásaiban

ELŐADÓK NÉVSORA INTÉZMÉNYI HOVATARTOZÁSUK SZERINT:

Debrecen / Debreceni Református Hittudományi Egyetem

  • Dr. Fazakas Sándor, egyetemi tanár
  • Dr. Kis Klára, egyetemi adjunktus
  • Dr. Kókai-Nagy Viktor, egyetemi docens
  • Dr. Kovács Krisztián, egyetemi adjunktus
  • Drs. Bálint Ágnes, doktorandusz

Sárospatak / Pápai Református Teológiai Akadémia:

  • Dr. Bátoriné Misák Mariann, főiskolai docens

Révkomárom/ Selye János Egyetem, Református Teológiai Kar:

  • Dr. Kovács Ábrahám, egyetmi tanár, tanszékvezető
  • Dr. Görözdi Zsolt, egyetemi adjunktus,
  • Dr. Pólya Katalin, egyetemi adjunktus
  • Dr. Tömösközi Ferenc, egyetemi adjunktus

Kolozsvár / Protestáns Teológiai Intézet:

  • Dr. Visky Sándor Béla, egyetemi tanár
  • Dr. Tódor Csaba, egyetemi adjunktus

Budapest / Károli Gáspár Református Egyetem, Hittudományi Kar:

  • Drs Herden Gyöngyi

Nagykőrös / Károli Gáspár Református Egyetem, Hittanoktató- és Kántorképző Intézet:

  • Drs. Pető-Veres Kata
  • Drs. Bíró Anna
  • Drs. Balogh Dávid
  • Drs. Lehoczky Mária Magdolna
  • Drs. Fehér Ágota

Kolozsvár / Babeș-Bolyai Tudományegyetem, Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar:

  • Dr. Lukács Olga, egyetemi tanár, dékán,
  • Dr. Nagy Alpár, egyetemi adjunktus,
  • Dr. Péter István, egyetemi adjunktus, intézetigazgató,
  • Dr. Püsök Sarolta, egyetemi docens,

Archívum

Kategóriák

Meta