MENÜ

Archive for január, 2024

SOKaDALOM zsűri 2023

 

A. NÉPI kategória – népi ének és népi hangszer


Bárdosi Ildikó

– népdalénekes, népi ének tanár
(Magyar Művészeti Akadémia ösztöndíjasa, Nyíregyházi Művészeti Szakgimnázium tanára)

Dicsőszentmártonban született, és az éneklés, a népzene gyermekkorától meghatározó volt számára. Felmenőitől gyűjtötte Bartók az 1914-es Nyárádmenti gyűjtőútján az ismertté vált Most viszik Danikáné lányát és Hajlik a meggyfa kezdetű gyermekdalokat. A székelyudvarhelyi Pedagógiai Líceumban szerezte meg tanítói oklevelét, majd – a rendszerváltást követően – a Nyíregyházi Bessenyei György Tanárképző Főiskolán diplomázott magyar-ének-zene szakon. Etnográfusi és népzenetanári képzéseit a Debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetem Néprajz szakán és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen végezte. Népzenetanári munkásságát 1994-ben kezdte el a Hajdúböszörményi Zeneiskolában, majd a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszékén tíz évig népi éneket oktatott. Jelenleg a Magyar Művészeti Akadémia ösztöndíjasa és a Nyíregyházi Művészeti Szakgimnázium tanára.

Eddigi munkássága során hagyományőrző csoportok szakmai vezetője, a Hajdúböszörményi Népzenei Együttes irányítója, a debreceni Motolla Egyesület alapítótagja, a Nyíradonyi Pávakör szakirányítója, a Galagonya Énekegyüttes tagja, a Szeredás Népzenei Együttes tagja, népzenei táborok és zenei továbbképzők tanára, televíziós műsorok etnográfus és népi énekes meghívottja, több kiemelkedő tehetség szakmai irányítója, a Felszállott a Páva népzenei televíziós vetélkedő zsűritagja és mentora volt.

Előadóművészként négy önálló CD-t adott ki, illetve több lemezen működött közre népdalénekesként. Előadóművészi, tehetséggondozói és pedagógusi munkájának elismeréseként számos díjban részesült: Népművészet Ifjú Mestere díj (Magyar Köztársaság Művelődési és Közoktatási Minisztériuma, 1994 és 1995); Pro Urbe-díj (Nyíradony Önkormányzata, 2001 és 2017); Csokonai-díj (Debrecen Önkormányzata, 2003); KÓTA-díj (Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége, 2018);


Kacsó Hanga

– népdalénekes, népi ének tanár

1996-ban született Szolnokon, erdélyi szülők gyermekeként. Zenei tanulmányait a Váci Pikéthy Tibor Zeneművészeti Szakközépiskola népi ének szakán kezdte meg, majd 2015-től a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene tanszékének népi ének és népzeneelmélet tanár szakán folytatta. 2021-ben diplomázott.

A közös családi énekléseket követően, a népdaléneklést már kislányként a szolnoki Népdalkör tagjaként folytatta. Ott ismerték fel tehetségét, melyet aztán olyan versenyeken mutathatott meg, mint az Apáczai Kiadó által szervezett Országos Népdaléneklési Verseny, a „Tiszán innen – Dunán túl” Országos Népdaléneklési Minősítő verseny (arany és kiemelt arany minősítés) vagy a 2014-es „Fölszállott a páva” népzenei tehetségkutató verseny, ahol ő lett a szólóének és énekegyüttes kategória győztese. A Fölszállott a páva olyan ismertséget hozott számára, ami számos területen lehetőséget nyújtott tehetsége megcsillogtatásán túl, a tanító munka megtapasztalására is.

Gyakran vállal fellépéseket és tanítói feladatokat Erdély különböző pontjain is: 2015-től a Kalotaszegi Vándor Néptánctábor szervezésében éneket és táncot oktatott; 2016 óta a Torockón megrendezett Double Rise Fesztivál folkudvarának egyik népi énektanára és fellépője; 2019-ben – kolozsvári cserediákként – a SOKaDALOM tehetségkutató zsűrijének tagja népi ének kategóriában.

Szóló produkciói mellett, együttesek tagja is: az Esszencia zenekar alapító tagja (mellyel 2017-ben megjelentették az „Elindultunk a nagy útra” CD-t), a Tokos zenekar meghívott énekese, 2016-tól a Muzsikás együttes állandó meghívott vendége, kikkel Magyarország számos pontján túl, a Muzsikás amerikai, indiai, kínai, tajváni turnéján is hallhatták őt énekelni, de felléptek közösen a belgiumi Merode Fesztiválon vagy Brassóban az Enescu fesztiválon is. 2018-ban, a reformáció emlékévhez kapcsolódva, elkészítette az „Emlékezzél meg”, egyházi népi éneket tartalmazó CD-t is, melynek bemutatója a marosvásárhelyi Kultúrpalotában volt.


Szép Gyula Bálint

– hegedűművész (Kolozsvári Magyar Opera), népzenész (Tokos zenekar)

1989-ben született Csíkszeredában, zenész családban. Zenei tanulmányait Kolozsváron, a Sigismund Toduță Zenelíceumban, majd a Gheorghe Dima Zeneakadémián végezte, hegedű szakon. Kisgyermekkorától színpadközelben volt. Rendszeresen szerepelt színdarabokban, tánc- és operaelőadásokban zenészként és színészként egyaránt. 2008-ban elnyerte a Ruha Istvánról elnevezett nemzetközi hegedűverseny különdíját. A klasszikus zenei tanulmányok mellett egyre erőteljesebben teret nyert életében a népzene. Erre leginkább nyaranta, vakációkban tudott időt fordítani. Kezdetben népdalversenyek gyakori díjazottjaként, jelenleg zenészként és hangszeroktatóként vesz részt a nyári táborokban.

Zeneakadémiai évei alatt diáktársaival megalapították a Tokos zenekart, mellyel a 2014-es Fölszállott a páva népzenei tehetségkutató verseny kategóriagyőztesei lettek. Ezt követően a magyar népzenei élet egyik meghatározó együtteseként tevékenykednek.

Népzenészi és klasszikus hegedűművészi tevékenysége egyetemi tanulmányait követően is meghatározzák mindennapjait: a Tokos zenekarral történő fellépések mellett a Kolozsvári Magyar Opera zenekarának első hegedűseként tevékenykedik.

Népzeneszeretetéről és ennek hatásáról ekképp vall: „A szakma legemberibb oldalát a népzene világában fedezhettem fel, ahol nem csak egyéni, hanem közösségi identitásra is szert tehettem, hiszen ezen gyökerek nélkül a hovatartozás tudata – és ezzel együtt az egyén is – elveszhet. Hiszem, hogy a zenekar tagjaival együtt ebben a tudatban mulattatva, szórakoztatva építhetjük közösségünket.” A 2021-es István, a király rockopera székelyföldi nagyprodukciójában a Regös szerepét alakította.

B. KLASSZIKUS kategória – klasszikus canto, klasszikus hangszer, saját kompozíció

Kele Brigitta

– operaénekes
(Kolozsvári Magyar Opera)

Zenei felsőfokú tanulmányait szülővárosában, a Nagyváradi Egyetem Zeneművészeti karán kezdte, majd a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémián folytatta. Énekművészi pályafutását a Kolozsvári Magyar Opera énekkari tagjaként kezdte, ahol – saját szavaival élve – egyre többször és egyre gyakrabban „kikandikált a kórusból” szóló szerepekkel is. Tehetségének és kitartásának köszönhetően az első nagyváradi zenei megnyilatkozásoktól a szakmai életút a kolozsvári, majd európai és amerikai sikerekig vezetett. „Nem volt egyszerű feladat, de végül csak eljutottam az »Értől az Óceánig«” – mondja, utalva Adyval arra is, hogy a 2016-2017-es évadban az operavilág Olümposzának vagy Hollywoodjának nevezett New York-i Metropolitan Opera „legek színpadán” alakíthatta Musetta szerepét Puccini Bohéméletében. A 2012-2013-as évadtól a düsseldorfi Rajna-menti Német Opera (Deutsche Oper am Rhein) szerződött szoprán szólistája, aki a párizsi, avignoni, strasbourgi, pekingi, tel-avivi színpadokon is fellépett Mozart, Verdi, Puccini, Bizet operáinak szoprán szerepeiben. Rendszeres szólistája ugyanakkor a Kolozsvári Magyar Operának is, ahol az említettek mellett Selmeczi György Szirénjének címszerepében vagy Bizáncjának Iréne szerepében lépett színpadra, és ahol legutóbb Ravel Pásztorórájának Concepcion szerepét alakította. Munkásságáért 2018 januárjában Erdélyi Magyar Kortárs Kultúráért Díjjal tüntették ki.

Toadere Kovács Dalma

– karmester
(BBTE Zeneművészeti Szak)

Toadere Kovács Dalma kolozsvári születésű karmester, jelenleg a BBTE Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar tanára. Kolozsváron, a Sigismund Toduță Zenelíceumban végezte a zongora szakot, Papp Tibor tanítványaként, majd az egyetemi tanulmányai során a karmester szakon olyan jeles tanároktól tanult mint Petre Sbârcea és Victor Dumănescu. Egyetemi évei alatt zongoratanárként, karvezetőként és karmesterként is dolgozott, így az énekhanggal és hangszeres muzsikával egyaránt alkalma volt behatóan foglalkozni. Számos egyházi kórussal való munkája mellett, karvezetői pályfutásának kiemelkedő pontjai a Báthory István Elméleti Líceum Gyermekkórusának, a Kolozsvári Magyar Opera Gyermekkórusának illetve – jelen pillanatban – zeneművészeti karunk Musichorum énekkarának a vezetése.

Karmesterként már diákkorában megalapította az Agile Szimfonikus Zenekart, mellyel számos teltházas koncertet tartott. Ezt követően számos felkérése érkezett az ország különböző szimfonikus zenekarainak vezetésére (Kolozsvár, Bukarest, Pitești, Szatmár). Az elmúlt tíz évben, több mint 50, gyermekeknek szóló leckekoncertet vezényelt és moderált Kolozsváron és országszerte (Bukarest, Szatmár, Nagyszeben, Székelyudvarhely, Bonchida, Craiova).

Török-Gyurkó Áron

– zeneszerző
(Gheorghe Dima Zeneakadémia; BBTE Zeneművészeti Szak)

Kolozsváron született, 1989-ben. Zenei tanulmányait ütős és billentyűs hangszereken kezdte jazz alapokkal, majd érdeklődése az elektronikus zenére irányult és a benne rejlő lehetőségekre új hangzások szerkesztése terén. Később zeneszerzés tanulmányokat folytatott a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémián és a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen. Zeneszerző-mesterei: Szegő Péter, Tihanyi László, Adrian Pop és Cornel Ţăranu. Tanulmányi évei során számos workshopon, mesterkursuson vett részt, a nemzetközi zenei élet olyan kiemelkedő zeneszerzőivel mint Tristan Murail, Eötvös Péter, Allain Gaussin, Matthias Pintscher, Yann Robin. Bár – szavait idézve – „negyvenéves koráig egy zeneszerző csak keresgél…”, már a kísérletezés és útkeresés első darabjai első és második díjat eredményeztek az országos Liviu Comes zeneszerzés-versenyen. Az elmúlt években kompozícióit olyan fontosabb kortárs zenei eseményeken is előadták, mint a Román Zenei Fesztivál (Jászvásár), Cluj Modern Fesztivál (Kolozsvár), Panoramic Componistic Contemporan (Kolozsvár), Academia Sighișoară (Segesvár), International Meridian Festival (Bukarest), International Summer Academy (Wien-Mürzzuschlag-Reichenau), Contemporary Music Dialog (Ungvár, Ukrajna), Festival des Écoles d’Art Américaines de Fontainebleau.Fontosabb kompozíciói: Modulude 5191 oboára, csellóra és zongorára (2019); Plai de munte kamaraegyüttesre (2018); Chromosphère vonósnégyesre (2018); Granulum II fuvolára, klarinétra, csellóra és zongorára (2018); Granulum 2 oboára (2017); Kaléidoscope basszus klarinétra, vonósnégyesre és zongorára (2017); Resonances 10 hangszerre (2015); Fissures 6 hangszerre (2015); Prometheus – monológ tenorra és 15 hangszerre (2011/2014); Splinter(s) hegedűre (2014); Genesis zenekarra (2013); Polarization zongorára (2010).

C. KÖNNYŰZENEI kategória – saját dal, jazz ének, musical, pop

Koszorus Krisztina

Koszorus Krisztina (Koszika)

– énekes, dalszerző

Az erdélyi könnyűzenei élet egyik meghatározó szereplője. Népzenész családban született, és a zene – a maga sokszínűségében – gyermekkorától kezdődően életének szinte minden mozzanatát áthatja. A kezdeti népzenei légkört a klasszikus zene világa követte, és – bár szakmáját tekintve klasszikus hegedűművész (a Gheorghe Dima Zeneakadémia végzettje) – 2006-tól kezdődően egyre erőteljesebben a különböző könnyűzenei irányzatok felé fordult. Énekstílusában a pop, funk-soul, jazz, a latin és a népzenei sajátosságok ötvöződnek. Mindezen fúziós elemek ellenére stílusa sajátosan erdélyi és magyar.

Sokszínű egyéniség lévén számtalan zenei kötődésű projekt részese volt az elmúlt évek során. Jelenleg a Koszika & The HotShots zenekar énekese, a frissen alakult Zëng formáció frontembere és számos zenei projekt meghívottja. Rendszeres erdélyi fellépései mellett Magyarország, Szlovákia, Portugália, Spanyolország, Franciaország, Kanada zenés színpadain is gyakran láthatjuk koncertek, fesztiválok, tehetségkutatók keretében.

Versenyzőként szerepelt a Megasztárban (2009), a Vocea României tehetségkutatóban (2011), a romániai Eurovíziós Dalfesztiválon (2016). Az elmúlt években számos fesztivál és verseny díjazottja: International Youth Jazz Festival (Marosvásárhely, 2015), International Jazz Competition (Nagyszeben, 2016), International Jazz Festival „Johnny Răducanu” (Brăila, 2016), Jazz Gala MUZZA (Bukarest, 2017), Jazz in the Park (Kolozsvár, 2017).

2021-ben a Koszika & The HotShots zenekarral megvalósították a Transylvania Symphonic Tales projektet, mely egy nagyszabású koncertsorozattá nőtte ki magát, s melyben a Marosvásárhelyi-, Brassói- és Szatmári Filharmóniákkal működtek közre.

A 2021-es István, a király rockopera székelyföldi nagyprodukciója keretében Gizella szerepét énekelte, a 2022-es A dal tehetségkutató résztvevőjeként a Swing à la Django együttessel, Az utazás c. számmal elődöntős lett.

Hallgassatok bele dalaiba!

Kovacs Dalma

Kovács Dalma

– énekes, dalszerző, énektanár

Dalma színes egyéniség és ez énekesi és dalszerzői pályáján is megmutatkozik. A zenében leginkább új dolgokkal szeret kísérletezni, éppen ezért bárhol látja őt színpadon, minden alkalommal műfajok kombinációjával fogja meglepni közönségét, amely soha nem fog egy dalt kétszer ugyanolyan formában hallani, legalábbis Dalma előadásában. Valószínűleg ez annak (is) köszönhető, hogy sok éven át a jazz műfajt tanulta és művelte.

Karrierje során Dalma számos jelentős tévés fellépést vállalt Romániában: Te cunosc de undeva (Antena 1), Observator (Antena 1), Vocea României (Pro TV), az Erdélyi Magyar Televízió különböző műsorai, de mégis a Divertis-szel való együttműködésre a legbüszkébb. A komikusokkal három évet dolgozott együtt, minden paródiájukat énekelve, de időnként színészi szerepeket is vállalva, mindig magyar karakter megjelenítésével.

A kicsik és nagyok szívébe a Frozen című Disney rajzfilm Elsájaként is belopta magát, mely Oscar- és Golden Globe díjat nyert, de énekhangját adta a román nyelven megjelenő „Mary Poppins visszatér” című Disney rajzfilm központi karakterének, Mary Poppinsnak is.

2016-ban a Bukaresti Szimfonikus Zenekarral együttműködve az első romániai Disney-turné szólistája Paula Seling és Florin Ristei oldalán.

2018-ban elnyerte a „Legjobb hang” díjat a kolozsvári Jazz In The Parc fesztiválon.
Mindenki, aki ismeri Dalmát, tudja, hogy szívügye a szórakoztatás.
Elegáns, szenvedélyes és minden alkalommal vidám jelenléte teszi műsorok, ünnepségek, közös pillanatok visszatérő vendégévé.

Koncz Kriszta sokadalom zsuritag

Koncz Kriszta

– jazz énekes, énektanár

Partiumban, Szatmárnémetiben született. Zenei tanulmányait a Szatmárnémeti Népművészeti Iskola zongora szakán kezdte, ahol tíz éven át Csendes Judit tanítványa volt. Az általános iskolai és líceumi évek alatt autodidakta módon foglalkozott énekléssel, elsőként a népzene, később pedig a könnyűzene és a jazz területére is betekintést nyerve.

2014-ben a Babeș-Bolyai Tudományegyetem zenepedagógia szakán folytatta tanulmányait. A kolozsvári évek során a Jazzybirds együttes énekese volt, akikkel számos romániai és magyarországi nagyvárosban koncertezett, illetve két lemezt is rögzített, On The Road és Question Marks címmel. Az utóbbi lemezen dalszerzőként és szövegíróként is közreműködött. 2017-ben felvételt nyert a budapesti Bartók Béla Konzervatórium jazz szakára, ahol két éven át jazz éneklést tanult. 2019-2022 között a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem jazzének szakos hallgatója volt.

Jelenleg énekesként és énektanárként tevékenykedik. Jazz énekesként a saját nevén futó jazz kvintett vezetője, a Voice Drops vokál együttes tagja, a 2020-ban alakult Budapest Orchestra Project Blue Skies koncertsorozatának énekes meghívottja, a 2022-ben, Kapolcsi-Szabó Leventével létrehozott zongora-ének duó énekese, illetve a több nemzetközi verseny nagydíját elnyerő Jazzation acapella együttes meghívott énekese. Az éneklés mellett dalszerzéssel és szövegírással is foglalkozik, illetve 2022 őszétől egyéni oktatásban jazz éneket tanít, és a Szabad Waldorf Gimnázium énektanáraként tevékenykedik.

Concurs post didactic asistent semestrul I – an universitar 2023-2024

A 2023-2024-es tanév I. félévében meghirdetett versenyvizsga egyetemi tanársegéd állásra

Concurs post didactic-asistent-semestrul I – an universitar 2023-2024

Data și ora afișării:
29.01.2024, ora 13

Web: https://rt.ubbcluj.ro

Rezultat concurs:
Rezultat Concurs

Csákány Csilla
Az erdélyi magyar kóruskultúra a Romániai Magyar Dalosszövetség védnöksége alatt

Alcím: Centenáriumi kötet

A kötet az erdélyi dalosmúlt történeteiről, az aktív erdélyi kórusmozgalom eredményeit tanúsító dalostalálkozókról referál, ugyanakkor feleleveníti a Romániai Magyar Dalosszövetség múltjának legfontosabb pillanatait, fordulópontjait, célkitűzéseit, szerepét, együttműködéseinek emlékeit, sokrétű és hathatós tevékenységének eredményeit.

Csákány Csilla
BARTÓK BÉLA KELET ÉS NYUGAT KÖZÖTT

A nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem nemzetközi zenetudományi konferencia előadásai

ISBN: 978-973-595-990-6, 2016

Csákány Csilla
Gondolatok a kolozsvári zenei életről. Válogatott zenekritikák

CSÁKÁNY Csilla

2012

ISBN 978-606-8156-31-6

Csákány Csilla
FIGURA BUFONULUI ÎN CÂMPUL ESTETIC MUZICAL AL MODERNISMULUI. IPOSTAZE VALORICE

ISBN: 978‐606‐37‐0200‐6

Rendhagyó hangverseny

Szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt dr. Dombi Józsefné dr. Kemény Erzsébet CSc zongoraművész, főiskolai tanár, professor emerita és dr. Varjasi Gyula PhD magánének-tanár, karvezető, főiskolai docens rendhagyó hangversenyére, melyre csütörtökön, 2024. január 18-án, 14.15 órai kezdettel kerül sor a karunk Angi István termében (313. terem).

Mindkét előadó a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Művészeti Intézet Ének-Zene Tanszékének oktatója.

Műsoron:
Bartalus István (1821-1899), Bartók Béla (1881-1945), Kodály Zoltán (1882-1967), Hollós Máté (1954-), Roberto Bongiovanni (1968-), Franz Schubert (1797-1828), Liszt Ferenc (1811-1886) és Erkel Ferenc (1810-1893) művek.

Csákány Csilla
– egyetemi adjunktus

Partiumi Keresztény Egyetem, Nagyvárad, Zene szak (BA), Magánének szak (BA), Sapientia EMTE, Kolozsvári Kar, Táncművészet szak (BA) és Babeș-Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár, RT és ZK Zeneművészet (BA)

Csákány Csilla (sz.: 1981, Marosvásárhely, Románia) zenetörténetet és zenetudományi kutatásmódszertant tanít a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem Bölcsészettudományi és Művészeti kar Zene és Magánének szakán. Vendégelőadóként zenetörténeti előadásokat és szemináriumokat tart a Sapientia EMTE Kolozsvári Karán működő Táncművészet szakon valamint zeneesztétika és ellenpont előadásokat, szemináriumokat tart a Babeș-Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár, Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar Zeneművészet alapképzésen. Továbbá előadásokat és workshopokat tart Zenetudományi gyakorlat, Az audiovizuális művészetek alkotói kölcsönhatásai, Zeneművészet a médiakultúrában, Művészetek Párbeszéde, Világzene és Opera témakörökben.

Tanulmányait Kolozsváron, a Gheorghe Dima Zeneakadémián végezte zenetudomány szakon. Magiszteri diplomáját 2007-ben, doktori oklevelét 2010-ben szerezte meg ugyanott. Kutatási területei: erdélyi magyar zenetörténet, a 19. század végi és 20. század eleji egyetemes zenetörténet, zeneesztétika, a zenepedagógia kortárs vonatkozásai, a 20. századi erdélyi kórusmozgalom, opera.

Doktori értekezlet

Bufonul în creația modernismului muzical [A bohóc figurája a zenei modernizmus erőterében] (témavezető: dr. Angi István), Gheorghe Dima Zeneakadémia, Kolozsvár, 2010.

Könyvek (egyéni szerző)

  1. Csákány Csilla: Figura bufonului în câmpul muzical al modernismului. Ipostaze valorice [A bohóc alakja a zenei modernizmus esztétikai erőterében. Értékstátuszok]. Editura Presa Universitară Clujeană, Editura Universității din Oradea, 2017, ISBN 978-606-10-1903-8
  2. Csákány Csilla: Gondolatok a kolozsvári zenei életről. Válogatott zenekritikák, Partium Kiadó, 2012, ISBN 978-606-8156-31-6

 

Könyvek (társszerző)

  1. Csákány Csilla: A marosvásárhelyi Cantemus leánykar repertoárján szereplő Birtalan-művekről. In: Boros-Konrád Erzsébet (szerk.): Birtalan József pedagógiai és zeneszerzői munkássága. Kolozsvár, Kriterion, ISBN 978-973-26-10.
  2. Csákány Csilla: „Elindultam szép hazámból…” Cantemus-találkozó Marosvásárhelyen. In: Boros-Konrád Erzsébet (szerk.): Birtalan József pedagógiai és zeneszerzői munkássága. Kolozsvár, Kriterion, ISBN 978-973-26-10.

 

Nemzetközi adatbázisokban indexált folyóiratokban megjelent tudományos cikkek

  1. Csákány Csilla: The Melody Of The Text And The Text Of The Melody. Weöres – Kodály Analogies. In: Studia UBB Musica, 2023/6 (p. 37-56), 2023 (CEEOL)
  2. Csákány Csilla: Encouraging Guidelines in Neuromusicological Research Regarding Classical Music’s Usage in Sonic Therapy – When Science Becomes Magic, In: Studia UBB Musica, 2022/1 (p. 21-35), 2022. (CEEOL)
  3. Csákány Csilla: Creative Perspectives of Articulating Musical Messages for Educational Purposes in Media Context [Oktatási célú zenei üzenetek kreatív perspektívái a médiában], ICT in Musical Field, vol. 12 Issue 1, (p. 73-79), Editura Media Musica, Kolozsvár, 2021. (ErihPlus, CEEOL, EBSCO, RILM, SCIPIO)
  4. Csákány Csilla: Az opera ma. Séta az opera stílus- és műfajtörténeti dialektikájában. In: Korunk, 31. évf. 1. sz., 2020/1 (p. 36-47), 2020. (CEEOL)
  5. Csákány Csilla: An Overview of Sir Georg Solti’s Life Path Emphasizing His Views on Early 20th Century A Conductor’s Perspective on Classical Modernists [Sir Solti György kapcsolata a 20. század eleji zenével. Egy karmester nézőpontja a modern zeneszerzők klasszikusairól], In: Studia UBB Musica, LXII, 2, 2017 (p. 73-86) (CEEOL)
  6. Csákány Csilla: Considerații asupra reprezentărilor figurii bufonului în creația muzicală de la începutul secolului 20 [Elmélkedés a bohóc figurájának ábrázolásáról a 20. század eleji zenei alkotásokban], In: Volumul Congresului de Muzicologie [A Zenetudományi Kongresszus kötete], Eurostampa kiadó, Temesvár, (CEEOL)
  7. Csákány Csilla: Egy bohóc Sztálin udvarában. Sosztakovics rejtett üzeneteiről, In: Korunk III/6, ISSN: 1222-8338, 2011. (CEEOL)
  8. Csákány Csilla: Reflexiók a digitális zenekultúráról, In: Korunk, XXI/6, ISSN: 1222-8338, (CEEOL)
  9. Csákány Csilla: Camerata XXI – Creating and Analyzing Ballet and Chamber Symphony as controversial genres of 20th century Classical Music (recenzió), Philobiblon (Bulletin of the „Lucian Blaga” Central University Press), Kolozsvár, 2009, ISSN:1224-7448. (EBSCOhost)

Külföldi folyóiratokban megjelent tudományos cikkek

  1. Csákány Csilla: A patikamérleg diszkrét bája. In: Magyar Művészet, X./2., Magyar Művészeti Akadémia Kiadó, Budapest, 2022, ISSN 2064-3799.
  2. Csákány Csilla, „Az emlékezés sosem a múltért van. Az emlékezés mindig a jövőre irányul.” Búcsú Angi Istvántól, In: ZeneSzó, XXX. évfolyam 9. szám, 2020, HU ISSN 1215-0436.
  3. Csákány Csilla Bufonul în creația muzicală românească contemporană [A bohóc figurája a kortárs román zenei alkotásokban] In: Forum: Rumänien, Von Hora, Doina und Lautaren, Einblick in die rumänische Musik und Musikwissenschaft, Editura Frank & Timme GmbH Verlag für Wissenschaftliche Literatur, Berlin. 2016.

 

Folyóiratokban, szaklapokban, kottakiadványokban megjelent írások

  1. Csákány Csilla: Előszó. Könczei Árpád, Zongoraművek, Buzás Pál (szerk.), Arpeggione Kiadó, 2015.
  2. Csákány Csilla: Erkel-gála Kolozsváron, In: Helikon, XXI, 20, 2010.
  3. Csákány Csilla: Multimedia şi cultura postmodernă [Multimédia és a posztmodern kultúra], Estudiantina, „Gh. Dima” Zeneakadémia, I./1, 2009, ISBN 978-973-8329-69-0.
  4. Csákány Csilla: Gândirea serială şi creaţia muzicală folclorică din perspectiva teoriilor moderne ale artei din secolul al XX-lea. Paradigmele actului interpretativ [A szeriális gondolkodás és a népzenei alkotás a 20. századi modern művészetelméletek szemszögéből. Az interpretáció paradigmái]. In: Estudiantina, „Gh. Dima” Zeneakadémia, /1, 2009, ISBN 978-973-8329-69-0.
  5. Csákány Csilla: Kodály forrásai – A „Forrás” Kodálya (recenzió), In: Korunk, ISSN: 1222-8338,
  6. Csákány Csilla: Modern Kolozsvár CD-n és DVD-n. In: Partiumi Egyetemi Szemle , 2006/2, Partium Kiadó, Nagyvárad, 2006.
  7. Csákány Csilla: Opera Mahttps://epa.oszk.hu/00400/00458/00662/pdf/EPA00458_korunk-2020-01_036-047.pdf
  8. Csákány Csilla: Zenei művelődésünk a változó régióban: https://www.libri.hu/konyv/angi_istvan.zenei-muvelodesunk-a-valtozo-regioban.html

Konferenciakötetekben publikált írások

  1. Csákány Csilla: Brassai Sámuel és Angi István: életutak, eszmék párbeszéde egy képzeletbeli kolozsvári zeneesztétika-műhelyben. In: CERTAMEN VIII., Erdélyi Múzeum-Egyesület, (p. 359-378), 2021.
  2. Csákány Csilla: A hét torony. Emlék- és elemzésmorzsák Terényi Ede kamaraszimfóniájáról In: Hausmann Alice (szerk.): Ami ihlet… éltet. In memoriam Terényi Ede. Partium Kiadó, Nagyvárad, 2021, ISBN 978-606-9673-12-6.
  3. Csákány Csilla: Interrelații audio-vizuale în dramaturgia muzicii de film [Audiovizuális összefüggések a filmzene dramaturgiában], In: Nemzetközi Zenetudományi Kongresszus kötete, Eurostampa kiadó, Temesvár, ISSN: 2285-6269, 2014.
  4. Csákány Csilla: A gregorián ének feldolgozási módozatairól a liszti életműben, In: Zenei művelődésünk a változó régióban. A VII. Hungarológiai kongresszus Zenetudományi szekciójának előadásai (szerk. Angi István és Csákány Csilla). Erdélyi Múzeum-Egyesület, Kolozsvár, 2013.
  5. Csákány Csilla: Pierre Boulez „Rituel in memoriam Bruno Maderna” c. művének elemzése [Rituel in memoriam Bruno Maderna de Pierre Boulez], In: Musicologia mirabilis, Artes kiadó, Jászvásár, 2009.

 

Opera- és zeneírást népszerűsítő előadássorozat (GlosszA)

  1. Bartók Béla:A kékszakállú herceg vára. Kolozsvári Magyar Opera, 2022. szeptember 7;
  2. Gioachino Rossini:A sevillai borbély.Kolozsvári Magyar Opera, 2022. november 8;
  3. 3. Az opera szenvedély.Kolozsvári Magyar Opera, november 10;
  4. Claude Debussy:Pelléas és Mélisande.Bánffy Miklós Operastúdió, Kolozsvár, 2023. március 20;
  5. Antihős az operaszínpadon.Bánffy Miklós Operastúdió, Kolozsvár, 2023. október 9.

 

Zenetudományi köteteket szerkesztése

  1. Csákány Csilla (szerk.): Az erdélyi magyar kóruskultúra a Romániai Magyar Dalosszövetség védnöksége alatt. Erdélyi Múzeum-Egyesület, Kolozsvár, 2023, ISBN 978-606-739-235-7
  2. Csákány Csilla (szerk.): Prim, Partiumi Kiadó, Nagyvárad, ISBN 978-606-8156-97-2, 2018.
  3. Csákány Csilla (szerk.): Bartók Béla Kelet és nyugat között: a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem nemzetközi zenetudományi konferencia előadásai, Editura Presa Universitară Clujeană, ISBN 9735959909, ISBN 9789735959906,
  4. Angi István és Csákány Csilla (szerk.): Zenei művelődésünk a változó régióban: a VII. Hungarológiai Kongresszus Zenetudományi Szekciójának előadásai, Erdélyi Múzeum-Egyesület, ISBN 6068178706, 9786068178707,

 

Szaklektori tevékenység

  1. Csákány Csilla: „AMI IHLET… ÉLTET!” In memoriam Terényi Ede, Partium Kiadó, Nagyvárad, 2021, ISBN 978-606-9673-12-6.

Kutatási projektek

  1. Csákány Csilla (kutatásvezető): 2022-2023 Éneklőbb Erdély (Kutatási Programok Intézete, Sapientia).
  2. Csákány Csilla (kutatásvezető): 2013-2014 A székelyföldi amatőr és iskolai kórusmozgalom múltja és jelene. Egy énekkari műhely perspektívái. (Kutatási Programok Intézete, Sapientia).
  3. Csákány Csilla (tag): 2012-2014 Erasmus Intensive Programme, Visual and Auditive Experience: Socio-Cultural Encounters. Magyarország – Románia – Magyarország.
  4. Csákány Csilla (tag): 2012-2013 A romániai magyar középfokú zenei szakoktatás múltja, jelene és távlatai (Kutatási Programok Intézete, Sapientia).
  5. Csákány Csilla (tag): 2010-2011 Birtalan József életútja és alkotásai (Kutatási Programok Intézete, Sapientia).
  6. Csákány Csilla (kutatásvezető): 2008-2010 CNCSIS doktori kutatási ösztöndíj (Centru Naţional de Cercetare Ştiinţifică în Învăţământul Superior, Bukarest).
  7. Csákány Csilla (kutatásvezető): 2009 Doktori ösztöndíj MTA-OM (Domus Hungarica Scientiarium et Artium, Budapest).
  8. Csákány Csilla (megosztott ösztöndíj): 2006 Communitas alkotói ösztöndíj (RMDSZ, Communitas Alapítvány, Kolozsvár).
  9. Csákány Csilla: 2003-2004 Erasmus-Socrates tanulmányi ösztöndíj (Musikhochschule Trossingen, Németország).

Konferenciákon bemutatott előadások

  1. Csákány Csilla: Az erdélyi daloskultúrával kapcsolatos Benkő András-dokumentumok. Erdélyi Múzeum-Egyesület Erdélyi Zenetudományi Munkaközössége és a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar Benkő András 100 emlékkonferencia, Kolozsvár, 2023. november 23.
  2. Csákány Csilla: Getting Familiar with Opera in Early Adulthood. Perspectives of a Creative Workshop. International Conference on Music Management and Music Mediation Audience Development and Community Engagement in the Musical Arts, Kolozsvár, 2023, november 14.
  3. Csákány Csilla: Az egyházzenei szép megélésének lehetőségei. Egy Palestrina-műhely emlékei a 2000-es évek Kolozsvárjából. Megújulási lehetőségek a protestáns egyházzenében – egzházzenei konferencia, Kolozsvár, 2023. október 17.
  4. Csákány Csilla: Creative Perspectives of Articulating Musical Messages for Educational Purposes in Media Context. [Oktatási célú zenei üzenetek kreatív perspektívái a médiában] Conferință Internațională Artă și Educație / International Conference Art and Education / Művészet és Oktatás Nemzetközi Konferencia, 2021/04/15–2021/04/16, online.
  5. Csákány Csilla: A hét torony. Emlék- és elemzésmorzsák Terényi Ede kamaraszimfóniájáról. In Memoriam Terényi Ede nemzetközi zenetudományi konferencia a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem Zene szak szervezésében, 2021. március, online.
  6. Csákány Csilla: Brassai Sámuel és Angi István: életutak, eszmék párbeszéde egy képzeletbeli kolozsvári zeneesztétika-műhelyben. Nemzetközi zenetudományi konferencia az Erdélyi Múzeum Egyesület szervezésében, 2020. november, online.
  7. Csákány Csilla: Reflexii despre muzica secolului XX în memoriile dirijorului Sir Georg Solti [Sir Solti György karmester visszaemlékezései a 20. század zenéjéről], Muzică şi filozofieConceptul de muzică în sec. XX [Zene és filozófia – A zene fogalma a 20. században] a kolozsvári „Gh. Dima” Zeneakadémia szervezésében, május 30-31, 2014.
  8. Csákány Csilla: Principii creatoare ale formei; motivele Jupiter la W. A. Mozart şi G. Holst [A forma alkotói elvei: Jupiter-motívumok W. A. Mozartnál és G. Holstnál], Simpozion de muzicologie Muzică și Filozofie Forma muzicală între structură şi mesaj [Muzikológia szimpózium Zene és filozófiaZenei forma a szerkezet és az üzenet között], a kolozsvári „Gh. Dima” Zeneakadémia szervezésében, május 10-11, 2013.
  9. Csákány Csilla: Dialog între simfonii. Elemente de sintaxă şi semantică în Simfonia a IX-a de Dimitri Şostakovici [Szimfóniák közötti dialógus. Szintaxis és szemantikai problémák Sosztakovics kilencedik szimfóniájában]. Zene és filozófia – Nemzeti Zenetudományi Konferencia a kolozsvári „Gh. Dima” Zeneakadémia, szervezésében, 2012.
  10. Csákány Csilla: Bufonul în creația muzicală contemporană românească [A bohóc figurája a kortárs román zenei alkotásokban], Forum România IX „Romanian Music and Music in Romania”, [„Román zene és Zene Romániában” című Fórum] a bécsi romániai nagykövetség, a bécsi Tudományos Akadémia és a bécsi Zeneakadémia szervezésében. Román Kulturális Intézet, Bécs, (felelős: Thede Kahl), október 6-9, 2011.
  11. Csákány Csilla: Liszt Ferenc és a gregorián ének. Nemzetközi Zenetudományi Konferencia „Liszt Ferenc születésnapja” a Kolozsvári Magyar Opera, a kolozsvári „Gh. Dima” Zeneakadémia és az Erdélyi Múzeum Egyesület szervezésében, október 22, 2011.
  12. Csákány Csilla: A marosvásárhelyi Cantemus leánykar szerepvállalása, repertóriuma, közösség- és identitásformáló hatása a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem Zeneművészeti Tanszékének tudományos ülésszaka, május 28, 2011.
  13. Csákány Csilla: Bufonul în Romantism [Bohóc a romantikában], Simpozion Muzică-Filosofie, Sinteze muzicale în Romantism [Zene és filozófiaZenei szintézisek a Romantikában]. Nemzeti Zenetudományi Konferencia a kolozsvári „Gh. Dima” Zeneakadémia szervezésében, 2010.
  14. Csákány Csilla: Zeneiség a mediális technológiák korában – reflexiók a Médium, hang, esztétika tanulmánykötet margóján a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem Zeneművészeti Tanszékének tudományos ülésszaka, 2010.
  15. Csákány Csilla: Stileme ale comediantului în Pulcinella de Igor Stravinski, [Komikum-stilemmák Igor Sztravinszkij Pulcinellajában] Conferință de muzicologie „Stil şi stiluri” [„Stílus és stílusok” Zenetudományi Konferencia] a kolozsvári „Gh. Dima” Zeneakadémia szervezésében, 2009.
  16. Csákány Csilla: Un Pierrot modern în creaţia lui Schönberg [Egy modern Pierrot], a kolozsvári „Gh. Dima” Zeneakadémia szervezésében,

Nemzetközi művészeti előadáson való részvétel

Csákány Csilla: „Érdemes volt!…” Színes mozaikok Birtalan József életművéből című előadás. Tiszaújváros, Derkovits Kulturális Központ, Magyarország, 2011. április 9.

 

Könyvbemutatók

  1. Csákány Csilla – Boros-Konrád Erzsébet: Egyházzene történet. Partium Kiadó, Nagyvárad, 2013, ISBN 978-606-8156-40-8.
  2. Csákány Csilla – Angi István: A harmónia marad. Partium Kiadó, Nagyvárad, 2014, ISBN 978-606-8156-52-1.

 

Zenei témájú népszerűsítő előadás, írás

  1. Csákány Csilla: Bartók Béla születésének évfordulójára emlékezünk. In: Magyar Kultúra Napja, Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület, Romániai Magyar Dalosszövetség, 2021.
  2. Csákány Csilla: A szeretettel megérintett szépség. Búcsú Angi Istvántól. In: transindex. https://reply.transindex.ro/?cikk=554

 

 

Műsorfüzetek

  1. Csákány Csilla: 2008 – Back to the origins, Lászlóffy Zsolt doktori koncertje.
  2. Csákány Csilla: Határontúli színházak sorozat: A Kolozsvári Magyar Opera bemutatkozása – május 26, 2008.
  3. Csákány Csilla: Poulenc-est a Zeneakadémián – június 13, 2007.
  4. Csákány Csilla: Régizene-hangverseny – F. Couperin: Les Baricades Misterieuses, L. Couperin: Passacaille ut majeur, J.-B. Loillet: C-dúr Szonáta oboára és basso continuo-ra, J. Duphly: Le Felix, A. Forqueray: La Rameau; La Boisson, J. S. Bach: a-moll Partita BWV 1013 – május 12, 2007.
  5. Csákány Csilla: Francia zeneszerzők művei – C. Debussy: Egy faun délutánja, C. Debussy: Klarinét-rapszódia, C. Saint-Saens: II. Szimfónia, op. 55 – december 20, 2006.
  6. Csákány Csilla: Barokk hangverseny – A. Corelli: Concerto grosso op. 6, no. 2 és no. 4, Pergolesi: Salve Regina, J. S. Bach: d-moll verseny két hegedűre, BWV 1043 – május 21, 2006.
  7. Csákány Csilla: Mozart 250 szimfonikus hangverseny: Esz-dúr szimfónia, no. 1, KV 16; C-dúr hárfa-fuvola verseny, KV. 299 és B-dúr szimfónia no. 33, KV 319 – május 3, 2006.
  8. Csákány Csilla: A. Mozart kamarazene-est: Szerenád B-dúrban KV 361 (KV 370a) (Gran Partita) – április 3, 2006.
  9. Csákány Csilla: Szimfonikus hangverseny – Munteanu Laurentiu, Catinean Adelin, Stan Radu; Műsoron: Dvorak, Szimfonikus variációk egy eredeti témára, op. 78, B. Smetana, Vltava, P. I. Csajkovszkij, Rómeó és Júlia, nyitány-fantázia – március 28, 2006.
  10. Csákány Csilla: Szimfonikus hangverseny – J. Sibelius: Finlandia, op. 26, C. Saint-Saëns: Bevezetés és Rondo Capriccioso hegedűre és zenekarra, op. 28, F. Schubert: V. szimfónia – március 8, 2006.

 

Zenekritikák

  1. Csákány Csilla: Sarolta esete a komédiával, 25/09/2010, Szabadság, Kolozsvár; ISSN 1223-4737.
  2. Csákány Csilla: Brankovics György a Magyar Operában, 17/03/2010, Szabadság, Kolozsvár; ISSN 1223-4737.
  3. Csákány Csilla: Händel 250 – Haydn 200, 02/12/2009, Szabadság, Kolozsvár; ISSN 1223-4737.
  4. Csákány Csilla: „Haydn Londonban” Kolozsvárott, 27/10/2009, Szabadság, Kolozsvár; ISSN 1223-4737.
  5. Csákány Csilla: Ruha István hegedűművészre emlékezett a Zenei Ősz, 20/10/2009, Szabadság, Kolozsvár; ISSN 1223-4737.
  6. Csákány Csilla: Az Álarcosbál polifóniája, 10/10/2009, Szabadság, Kolozsvár; ISSN 1223-4737.
  7. Csákány Csilla: A pórul járt kéjenc, vagy a csábítás nagymestere? 22/05/2009, Szabadság, Kolozsvár; ISSN 1223-4737.
  8. Csákány Csilla: Rossz kártyát húztam, vesztettem… 08/05/2009, Szabadság, Kolozsvár; ISSN 1223-4737.
  9. Csákány Csilla: Modern Kolozsvár 01/04/2009, Szabadság, Kolozsvár; ISSN 1223-4737.
  10. Csákány Csilla: Glanglendó Könczei Árpád szerzői estjén 24/03/2009 Szabadság, Kolozsvár; ISSN 1223-4737.
  11. Csákány Csilla: Hatvanadik évfordulóját ünnepelte a Magyar Opera 20/12/2008 Szabadság, Kolozsvár; ISSN 1223-4737.
  12. Csákány Csilla: Két zongora párbeszéde a Mozart fesztiválon 16/12/2008, Szabadság, Kolozsvár; ISSN 1223-4737.
  13. Csákány Csilla: Kalandokkal teli országos bemutató a Kolozsvári Magyar Operában, november 7, 2008, Szabadság, Kolozsvár; ISSN 1223-4737.
  14. Csákány Csilla: A zongorairodalom néhány remeke Daniel Goiţi tolmácsolásában, október 21, 2008, Szabadság, Kolozsvár; ISSN 1223-4737.
  15. Csákány Csilla: A temethetetlen keringő, szeptember 16, 2008, Szabadság, Kolozsvár; ISSN 1223-4737.
  16. Csákány Csilla: Wilhelm Schmidts orgonaestje a Farkas utcai templomban, július 26, 2008, Szabadság, Kolozsvár; ISSN 1223-4737.
  17. Csákány Csilla: Idegenvezetés orgonamuzsikával, május 24, 2008, Szabadság, Kolozsvár; ISSN 1223-4737.
  18. Csákány Csilla: A gólyakalifa: sziporkázó stílusbravúr, március 14, 2008, Szabadság, Kolozsvár; ISSN 1223-4737.
  19. Csákány Csilla: A zene barátai – barátok a zene által, március 8, 2008, Szabadság, Kolozsvár; ISSN 1223-4737.
  20. Csákány Csilla: A dal szívből ered, s szívhez vágy újra repülni, február 10, 2008, Vasárnap, Kolozsvár; ISSN 1223-9070.
  21. Csákány Csilla: Pezsgőspohár, levélpapír, bankó és kamélia, január 12, 2008, Szabadság, Kolozsvár; ISSN 1223-4737.
  22. Csákány Csilla: Pillanatképek a Kodály Zoltán Emléknapok eseményeiről, november 21, 2007, Szabadság, Kolozsvár; ISSN 1223-4737.
  23. Csákány Csilla: Csodálatos mandarin – jól szerkesztett összkép, október 13, 2007, Szabadság, Kolozsvár; ISSN 1223-4737.
  24. Csákány Csilla: Kagyló vagy gyémánt, október 15, 2007, Szabadság, Kolozsvár; ISSN 1223-4737.
  25. Csákány Csilla: Budapesti és Kolozsvári előadóművészek közös produkciójában Puccini Bohémélete, október 17, 2007, Szabadság, Kolozsvár; ISSN 1223-4737.
  26. Csákány Csilla: Poulenc-est a Zeneakadémián, július 5, 2007, Szabadság, Kolozsvár; ISSN 1223-4737.
  27. Csákány Csilla: Monteverdi a II. Régi Művészetek Napjai fesztiválon, július 6, 2007, Szabadság, Kolozsvár; ISSN 1223-4737.
  28. Csákány Csilla: A Kékszakállú arcai, június 15, 2007, Szabadság, Kolozsvár; ISSN 1223-4737.
  29. Csákány Csilla: Oresztész és Ojdipusz, június 20, 2007, Szabadság, Kolozsvár; ISSN 1223-4737.
  30. Csákány Csilla: Lelki vívódások tükre, április 13, 2007, Szabadság, Kolozsvár; ISSN 1223-4737.
  31. Csákány Csilla: Példaképeink, február 3, 2007, Szabadság, Kolozsvár; ISSN 1223-4737.
  32. Csákány Csilla: Igazi zeneesztétikai élmény volt, december 14, 2006, Reggeli Újság, Nagyvárad; ISSN 1223-4737.

Csákány Csilla: Meg kell tanulni zenét is olvasni… interjú Bartalus Ilonával, augusztus 24, 2006, Krónika; ISSN 1454-7821.

III. Theologia pro Scientia et Societate nemzetközi konferencia

Szervező Intézmény: BBTE Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar
A rendezvény időpontja: 2024. január 18.
Szervezés módja/helye:
hibrid, azaz az előadások zöme a kar székházában (Kolozsvár, Horea út, 7.szám, III. emelet 313. terem) hangzik el, de néhány előadó és a távolléti változatot választó hallgatóság az alábbi online felületen kapcsolódhat be: https://zoom.us/j/99485959650

 

8.45. Igei köszöntő- Lukács Olga dékán

9.00-9.20 Kustár Zoltán: Emberi tényezők és a Lélek együtthatása a Bírák elbeszéléseiben

9.20-9.40 Hodossy-Takács Előd: Jákób, Lábán és az elő-ázsiai nomádok

9.40-10.00 Vágási Katalin: Kell-e érzékenyíteni a bibliai nyelvhasználatot? – a Bibel in gerechter Sprache (2006)

10-10.20 Lészai Lehel: Jézus hívása egykor és ma

10.20-10.40 Görözdi Zsolt: A Jelenések könyve liturgikus egységeinek homiletikuma

10.40-11.05 szünet

11.05-11.25 Kovács Szabolcs: Drónok harca. Az erőszak, a dominanciaigény és az emberi tettek teológiai antropológiai kérdései

11.25-11.45 Balogh Gyöngyi: A rákos betegek mentális és lelki kísérése

11.45-12.05 Kocsev Miklós: “Gyülekezet, de hogyan és milyen? – Gyakorlati teológiai megfontolások gyülekezetépítési szempontok alapján.”

 

12.30-14.00 ebéd

14.15-koncert

15.00-15.20 Kónya Péter: Ellenreformáció Felső-Magyarországon a 17. században

15.20-15.40 Kónya Annamária: Protestáns konfessziók együttélése – szövetségek, úniók, mint egzisztenciális stratégiák a 17. században

15.40-16.00 Péter István: Rombolás és építés – a Református Egyház a nagyhatalmi játszmák keresszttüzében a 1848 -1948 között

16.00-16.20 Lányi Gábor: Bereczky Albert és az ellenállás (1944)

16.20-16.40 Kurta József: A társadalmi (történelmi) változások hatása a református liturgiára a 20. századi Erdélyben

16.40-17.00 szünet

17-17.20 Püsök Sarolta: Vallástanítás a változások korában

17.20-17.40 Bak Ágnes: Az erdélyi reformátusok kulturális öröksége a könyvtáralapítás kezdetén

17.40-18.00 Hover Zsolt: Lekipásztori sorsok kolerajárvány idején

Archívum

Kategóriák

Meta