Potyó István 1983-ban született Brassóban, egyházzenész, a kolozsvári Szent Mihály római-katolikus főtemplom kántor-karnagya 2004 óta, a BBTE – Zeneművészeti egyetem orgona és karvezetés oktatója, az Egyházzene-Kolozsvár egyesület alapító elnöke, illetve a Romániai Magyar Zenetársaság alelnöke. Családapa, feleségével leánykvartettet nevelnek.
Legkiemelkedőbb zeneművészeti tevékenysége a kolozsvári Szent Cecília kórus és zenekarhoz fűződik, amelynek karmesterként az egyházi zenei műfaj számtalan gyöngyszemét mutatta be liturgiák, illetve koncertek alkalmával, különös tekintettel az erdélyi zeneszerzők alkotásaira. 2022-ben a Szent Mihály templom restaurálási munkálatainak befejeztével, ünnepségsorozatra került sor, amelynek zenei felelőse volt és ehhez fűződnek az erre az alkalomra felkérésre készült zeneművek: Horváth Márton Levente kolozsvári miséje, illetve Selmeczi György Locus iste motettája. Házigazdája volt az első alkalommal megszervezett Magyar Egyházzeni Fórum-nak, amelynek fő célkitűzése a hazai kortárs egyházzenei alkotások népszerűsítés és bemutatása. A 2019-ben útjára indított KlausenMusik nyári koncertsorozat megálmodója és fő művészeti vezetője, három helyszínnel (Szent Mihály, Piarista és Luthránus templomokban), évente több mint 20 koncerttel.
A Musica Transylvanica koncertsorozat is nevéhez fűződik, amelynek fő célkitűzése, amint ez kisejlik elnevezéséből, az erdélyi egyházzenei alkotások bemutatása és népszerűsítése. Az Egyházzene-Kolozsvár Egyesület elnökeként, felkarolta a fiatal zenészeket és együtteseket, gyakorlási és fellépési lehetőséget biztosítva, ugyanakkor számos akolozsvári kórusnak bocsátotta rendelkezésére az Egyesület székhelyét (Visszhang, UniCante, Schola Cantorum Transsylvanensis, Kolozsvári Gyermekkórus). 2015-benelnyerte Communitas Alapítvány Alkotói ösztöndíját, és ugyanebben az évben került bemutatásra Ruzitska György összes orgona művei, kottakötet, saját szerkesztésében. PhD tanulmányait a kolozsvári Zeneakadémián végezte László Ferenc és Angi István professzorok irányítása alatt, kutatási területe a 18-19. századi misealkotások, melynek során számos hazai műkincset kutatott fel, modern kottaírással digitalizált, elemzett, majd ami talán a legfontosabb újra megszólaltatott. 2012-ben a Cantemus Fesztivál keretében Szabó Dénes karnagy vezetésével, illetve 2015-ben az Europa Cantat fesztivál keretében Michael Gohl irányítása alatt. Az orgonajátszás művészetét Erich Türk-től tanulta el, 2006-tól kezdve több helyen tartott hangversenyeken itthon és külföldön egyaránt szólistaként, vagy különböző kamaraegyüttesek tagjaként. 2002 és 2006között egyetemi hallgató, kezdetben a brassói Zeneegyetemen, majd később akolozsvári Konzervatórium zenepedagógia szakán. Ugyancsak 2002-től egészen 2004 nyaráig a brassói ferences templom kántora és a Brassó-bolonyai ifjúsági kórusvezetője.
2004 júliusától a kolozsvári Szent Mihály templom kántor-karnagya.
2006-tól 2008-ig magiszteri képzésben részesült karvezetői szakon. 2001-ben a Gyulafehérvári főegyházmegyében kántori oklevelet szerzett.
A kolozsvári Szent Cecília kórus és zenekar karnagya, a Szent Mihály templomzenei életének szervezője, a liturgikus eseményeken és koncertek vezénylése. (Zenakari misék, Oratóriumok, szimfonikus művek)
1. A Magyar Egyházzenei Fórum rezidens kórusának vezetője és a fesztivál házigazdája.
A Claudiopolis énekegyüttes alapítója és művészeti vezetője.
A Báthory István Elméleti Líceum gyermekkórusát és vegyeskarának karmestere.
Számos orgonakoncert külföldön (Olaszország, Németország, Norvégia) és belföldön, szólistaként, vagy különböző kamarazenei együttes tagjaként. A műsor összeállításábanfontos részt képeznek az erdélyi zeneszerzők.
2022. október 1-től Babeș-Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar oraadó tanára (Karvezetés és orgona).
2008-2021: Báthory István Elméleti Líceum zenetanára, a gyerekkórus és vegyeskar vezetője.
Potyó István: Ruzitska György miséi. In: Élet és Tudomány. LXXIX. évfolyam – 9. szám –2024. Március.
Magyar zeneszerzők egyházi művei I. Kórus-gyűjtemény. Magyar Egyházzenei Fórum: Antológia ,
szerk: Potyó István, Auris Kiadó, Budapest, 2022
Potyó István: A kolozsvári római katolikus zeneiskola (1919–1931) In: Szerk. EgyedEmese–Fejér Tamás, Sófalvi Emese: CERTAMEN VIII. Előadások a Magyar TudományNapján az Erdélyi Múzeum-Egyesület IV. szakosztályában. Erdélyi MúzeumEgyesület, Kolozsvár 2021
Potyó István: Farkas Ödön: E-dúr miséje. Szerk. Egyed Emese – Pakó László – Sófalvi Emese: Certamen VII. Előadások a Magyar Tudomány Napján az Erdélyi Múzeum-Egyesület I. Szakosztályában. Erdélyi Múzeum-Egyesület, Kolozsvár, 2020.
Potyó István: Bertha Brukenthal: egy arisztokrata az erdélyi zeneszerzői térben, SIn:
szerk. Egyed Emese –Pakó László–Sófalvi Emese: Certamen VI. Előadások a Magyar Tudomány Napján az Erdélyi Múzeum-Egyesület I. Szakosztályában. Erdélyi Múzeum-Egyesület, Kolozsvár, 2019.
Georg Ruzitska: Összes orgonaművek, szerk. Potyó István, MediaMusica, Cluj-Napoca,
2015 / CD felvétel
2009 – Zsizsmann Rezső díj
2015 – Communitas Alkotói ösztöndíj
2017 – Egyházzene Kolozsvár Egyesület (Alapító)
2022 – Nagy István díj – EMKE
2022 – Romániai Magyar Zenetársaság (alelnök)
2023 – Magyar Arany Érdemkereszt