MENÜ

Archive for the ‘Eseménynaptár’ Category

Rendhagyó Jazz koncert a SOKaDALOM keretében

Szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt, jazz kedvelőt, az idei SOKaDALOM tehetségkutató verseny gálája után tartandó rendhagyó jazz koncertre, melyen a Kitzavi Tzalon jazz együttes, valamint Pintér Tünde és Blahó Attila jazz művészek lépnek fel. Ütőhangszereken közreműködik Hencz Márk zene szakos hallgatónk.

Hol? Horea út 7. szám, Földszinti amfiteátrum

Mikor? 2025. április 11., 17.30

Művészet és kutatás diákkonferencia

Április tizedikén, csütörtökön a Művészet és kutatás diákkonferencián a BBTE Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar valamint a Pedagógia és Alkalmazott Didaktika Intézet diákjai, Máthé Andrea, Takács Tilda, Tódor Eszter és Telegdy Áron mutatják be zenei témájú kutatási eredményeiket. Boga Nimród, Csomós Péter, Kovács Szilveszter, Hencz Márk, Mihály Éva és Puskás Gergő működik közre a zenés intermezzókban. Szeretettel várjuk az érdeklődőket!

III. PASZTORÁLPSZICHOLÓGIAI SZAKKONFERENCIA

KAPCSOLATI MINTÁK. AUTORITÁS. ELLENÁLLÁS

A segítői, a nevelői és közösségi szolgálatvégzés határkérdései

  • Dr. Kocsev Miklós: Károli Gáspár Református Egyetem-Budapest
  • Dr. Fazakas Sándor: Debreceni Református Hittudományi Egyetem
  • Dr. Fodorné Ablonczy Margit: Károli Gáspár Református Egyetem-Budapest
  • Dr. Mézes Zsolt: Debreceni Református Hittudományi Egyetem
  • Dr. Kovács Réka-Rozália: Sapientia EMTE – Marosvásárhely
  • Dr. Szénási Lilla: Selye János Egyetem – Szlovákia
  • Dr. Fehér Gabriella: Kolozsvár Dr. Püsök Sarolta: BBTE-RTZK- Kolozsvár
  • Dr. Gorbai Gabriella: BBTE-RTZK-Kolozsvár
  • Dr. Kovács Szabolcs: BBTE-RTZK-Kolozsvár

A szimpóziumra a következő link alatt lehet regisztrálni: https://form.jotform.com/230605978857370

A III. Pasztorálpszichológiai Szakkonferencia egy erőteljes szakmai igényre válaszolva kerül megszervezésre a BBTE Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar védnöksége alatt. Célunk létrehozni egy olyan szakmai fórumot, ahol az érdeklődő és kapcsolódó szakterületen
munkálkodó segítő szakemberek és az akadémiai pályán mozgó szaktekintélyek, kutató doktorandusok találkozhatnak, tapasztalatot cserélhetnek, szakismeretüket kölcsönösen felfrissíthetik. A plenáris előadásokkal, workshopokkal, kerekasztal beszélgetésekkel gazdagított program, valamint előadóink szakmai felkészültsége és tapasztalata előfeltételezi a tudásáramlást, a spirituális és intellektuális felfrissülést, a szakmai kapcsolatok elmélyítését résztvevőink számára.

Idei tematikánk a kapcsolati minták, a kapcsolati struktúrák dinamikáját járja körül, perszonális, interperszonális és társadalmi vonatkozásokban. Mindezt a teológia, a pszichológia az embergyógyászat, a pedagógia tudományos prizmáján keresztül vizsgáljuk. Hogyan fejlődnek és hogyan módosulnak az emberi kapcsolatok a vallási és oktatási közösségekben, a mentor-mentorált, lelkipásztor-hívek vagy tanár-diák kapcsolatokban? Milyen szerepe vagy szereptévesztése figyelhető meg a spirituális támogatásnak a közösségek szintjén? Milyen kölcsönös hatásokat vélünk felfedezni az egyház-társadalom-életminőség vonatkozásában?

Az autoritás kulcsfogalom nemcsak hatalmi vagy hierarchikus szempontból. Meghatározó az autoritás kérdésköre a vezetők (lelkipásztorok, tanítók, orvosok, nevelők) tekintetében, akik egy adott közösség tagjainak segítésére, támogatására hivatottak eljárni, ugyanakkor kihívás úgy élni a tekintély hatalmával, hogy az emberi méltóság, a tiszteletadás és a bizalom határait az ne rombolja. Az ellenállás olyan reakciókat jelöl, amelyek az autoritás, a hagyományos normák vagy a spirituális tanítások ellen irányulnak. Pasztorálpszichológiai és valláspszichológiai szempontból ez lehet akár a belső lelki küzdelem vagy külső lázadás, amelyben a személyek saját útjukat keresik a spirituális identitásuk kialakítása során.

A Konferencia egyik plenáris előadása és a kapcsolódó kiselőadások bioetikai kérdéseket feszegetnek. A perinatális és posztnatális életesemények döntően meghatározzák az érintett személyek, családok életét. Az itt felmerülő döntéshelyzetek, a keresztyén etikai szempontok, a jogszabályok előírásai élesen vetik fel az autoritás kérdését. Hogyan jelentkezik az autoritás-igény az egyház, a társadalom és a jogrend alkalmazása szintjén? Milyen feladatvállalással kapcsolódott be a GEKE munkássága az interdiszciplináris párbeszédbe? Melyek a GEKE által megfogalmazott, a születés körüli életeseményekkel kapcsolatos fontos megállapítások? Melyek a további vita tárgyát képező kérdések?

A szimpóziumot 2025. május 30-31-én tartjuk a BBTE – Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar épületében. A hallgatóság főleg gyakorló valláspedagógusok, lelkészek, szociális munkások, pszichológusok, valamint az orvoslásban jártas szakemberek soraiból érkezik.

Örömmel vesszük, ha jelenlétével, szakismeretének és tapasztalatainak megosztásával megtisztel bennünket!

Isten áldását kérve életére, munkájára,

A BBTE-RTZK
Konferencia Szervezőbizottsága:

  • Dr. Püsök Sarolta
  • Dr. Gorbai Gabriella
  • Dr. Kovács Szabolcs

Egy történet – három elbeszélő (Krasznahorkai László, Tarr Béla, Eötvös Péter) – három művészeti ág (regény, film, opera) – Bognár László előadása

Bognár László, a Miskolci Egyetem Zeneművészeti és Bölcsészkarának oktatója tart előadást Eötvös Péter Valuska operája,Tarr Béla Werckmeister harmóniák filmje és Krasznahorkai László Az ellenállás melankóliája regénye narratív döntéseiről 2025. március 20-án, csütörtökön 10.30-tól a BBTE Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar Angi István termében. Szeretettel várjuk a három művészeti ág (regény, film, opera) iránt érdeklődőket!

Terényi Ede 90 – 2025. március 13., 10:30

„Egész életünkben várakat építünk,

testünk, lelkünk, szellemünk várait.

Azután e sokféle várat szavakká, hangokká,

színekké, formákká, épületekké vagy

tudományos képletekké, elméletekké, filozófiává alkotjuk.

Egy új, második valóságot teremtünk.

EZ A MI IGAZI VÁRUNK.” (Terényi Ede)

 

Terényi Ede zeneszerző születésének 90. évfordulóját ünnepeljük. Jóbarátja, Hoch Sándor mesél a szerző életútjáról, alkotói pályájáról, közös emlékekről. Műveinek üzenetéről, zeneesztétikai vonatkozásairól, valamint az évforduló kapcsán felmerülő Terényi-hagyaték ápolásának kérdéseiről szóló interaktív beszélgetésre várjuk az érdeklődőket.

Időpont: 2025. március 13 (csütörtök), 10:30.

Helyszín: 313-as Angi István terem.

Zongora mesterkurzus Báll Dáviddal – 2025. március 21.

Szeretettel várunk minden kedves érdeklődő zongoristát a Báll Dávid által tartandó zongora mesterkurzusra, melyre a BBTE RTZK Angi István termében (313. terem) kerül sor, 2025. márius 21-én, 9:00 órai kezdettel.

Báll Dávid háromszoros Fischer Annie Ösztöndíjas, Köztársasági Ösztöndíjas, Kupsus- és Universitas-díjas zongoraművész. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem habilitált egyetemi docense, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem adjunktusa, a kínai Shenyang Conservatory
of Music vendégprofesszora. Európa majd’ összes országában vendégszerepelt, de fellépett többek között a londoni Royal Albert Hallban, a New York-i Carnegie Hallban és Lincoln Centerben, a washingtoni Kennedy Centerben, a hamburgi ElbPhilharmonie-ben, a bécsi
Musikvereinsaalban, a Philharmonie de Paris-ban és a Buenos Aires-i Teatro Colónban. Hangfelvételei a Toccata Classics, Channel Classics és a Hunnia Records gondozásában jelentek meg. 2024-ben Liszt albuma elnyerte a 43. Nemzetközi Liszt Ferenc Grand Prix du Disque különdíját. Mesterkurzusokat tartott Kínában, Hong Kongban, Makaóban, Malájziában, Észtországban, Lettországban, Olaszországban és Lengyelországban.

Karácsonyi hangverseny

Szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt a Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar Karácsonyi hangversenyére, december 17-én, 18:00 órai kezdettel, a kolozsvári Farkas utcai Református templomba!

Fellépnek a Református Tanárkézpő és Zeneművészeti Kar zene szakos hallgatói és oktatói, valamint a kar MusiChorum kórusa, Fábián Apolka vezényletével.

A Magyar Tudomány Napja Erdélyben 23. fórum – ZENETUDOMÁNYI SZEKCIÓ

2024. november 23., 10.00

BBTE Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar, Kolozsvár, Horea u. 7. sz., Angi István terem (313)

Zenei párhuzamok és kötődések zenetudományi konferencia

10.00 Lászlóffy Zsolt: Időutazás és zenei nyomkövetés gróf Teleki József diáriumának apropóján
10.20 Fancsali János: Hollósy Kornélia, múzsa itthon és külföldön

Zenés intermezzo: Lászlóffy Zsolt Hommage á Hollósy Kornélia
Lászlóffy Réka és Lászlóffy Zsolt (zongora)

10.50 Elekes Márta Adrienne: Egy marosvásárhelyi (Dvořákkal) Amerikában
11.10 Sófalvi Emese: Kéziratos zeneművek és egykori possessoraik a Kolozsvári Központi Egyetemi Könyvtár különgyűjteményeiben
szünet
11.40 Gergely Zoltán: Kalotaszegtől Hollywoodig. Egy erdélyi népdaltípus útja a globális kultúrában
12.00 Csákány Csilla: Erdélyi magyar énekkultúra a 20. század hajnalán Seprődi János írásainak tükrében
12.20 Miklós Noémi: Kinek fia vagyok én? A fiatal erdélyi orgonaiskola hovatartozásáról, rövid történetéről
12.40 Windhager Ákos: Terényi Ede miseszimfóniái, avagy az 1990-es évtized műfaji kérdései
13.00 Horváth Bálint: Tradíció és személyes zeneszerzői hang Csíky Boldizsár kórusművészetében

Zenés áhítat a XVI. Egyházzenei Konferencia keretében

Zenés áhítatra hívjuk a közönséget kedden, 2024. október 22-én, 18.00 órai kezdettel az Evangélikus-Lutheránus Templomba. Az esemény a XVI. Egyházzenei konferencia programjának része. Szervező a BBTE Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar.

ZENÉS ÁHÍTAT
A XVI. Egyházzenei konferencia rendezvénye
Szervező: BBTE Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar

2024. október 22, kedd, 18 óra
Igei bevezetőt tart Kerékgyártó Imola lelkipásztor

Maróthi György (1715-1744): Mint a szép híves patakra
Gárdonyi Zoltán (1906-1986): Szelíd szemed, Úr Jézus
Halmos László (1909-1997): Hogyha az Úr nem építi a házat
énekel a BBTE Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar MusiChorum vegyeskara, vezényel dr. Potyó István

Samuel Scheidt (1587-1654): Warum betrübst du dich, mein Herz – variációk a 405. dicséret dallamára
orgonál: dr. Bódiss Tamás (Budapest)

Gárdonyi Zoltán (1906-1986): Nagy hálát adjunk
előadja: Duffner Melinda – ének, dr. Miklós Noémi – orgona

Ralph Vaughan Williams (1872-1958): 100. zsoltár

Jerry Nelson (1934-2012): Az Úr légyen áldott
énekel a Kolozsvári Református Kollégium véndiák kórusa,
vezényel dr. Székely Árpád, orgonán közreműködik Rémán Roland Róbert
Samuel Scheidt (1587-1654): Toccata super "In te Domine speravi"
orgonál: dr. habil. Szilágyi Gyula (Budapest)

Ethel Smythe (1858-1944): Five Chorale Preludes: Erschienen ist der herrlich Tag
orgonál: dr. Miklós Noémi

César Franck (1822-1980): Piéce Symphonique
orgonál: dr. Méhes Balázs (Nagykőrös)

Giovanni Pierluigi da Palestrina (XVI. század): Sicut cervus
Felix Mendelssohn Bartholdy (1809-1847): Wie der Hirsch (nr. 1.)
Claude Goudimel (1510-1572): 42. Zsoltár
énekel az UniCante Egyetemi Kórus, vezényel dr. Fekete Miklós
zongorán közreműködik dr. Horváth Edit

Gárdonyi Zsolt (1946-): Hommage á Marcel Dupré
orgonál: dr. Sárosi Dániel (Debrecen)

Muzikaraván 6

Karunk hallgatói és oktatói újra útnak indulnak. Ezúttal több iskolát fognak meglátogatni Szilágybagoson, Szilágycsehben, Zilahon és Krasznán. Emellett koncertezni is fognak a Szilágybagosi Református Templomban, és a Zilah Ligeti Református Templomban.

Szeretettel várunk minden érdeklődőt!

XVI. Egyházzenei konferencia – SZENCI MOLNÁR ALBERT EMLÉKKONFERENCIA

XVI. Egyházzenei konferencia – SZENCI MOLNÁR ALBERT EMLÉKKONFERENCIA

Időpont: 2024. október 22-23, kedd-szerda
Helyszín: BBTE Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar,
Kolozsvár, Horea út 7. szám, III. emelet, Angi István terem (313).

Program

Kedd, 2024.10.22:

12.00-12.30 Érkezés, regisztráció
12.30-12.40 Nyitó áhitat – Dr. habil. Lukács Olga dékán – Program ismertetése – Dr. Péter Éva
12.40-13.05 Dr. habil. Lukács Olga: Szenci Molnár Albert élete és teológiai munkássága
13.05-13.30 Péter Csaba: Szenci értékek a kolozsvári Akadémiai Könyvtárban
13.30-13.55 Dr. Farmati Anna: A Szenci-zsoltárok irodalmi és irodalomtörténeti jelentőségéről
13.55-14.10 szünet
14.10-14.35 Dr. Dávid István (Nagykőrös): "Elöljáró beszéd – Dedicatio – Ajánló szózat" – Reformátor elődeink és a zsoltáréneklés
14.35-15.00 Dr. Török Ágnes (Debrecen): "Mert nagyobb gondom volt az fondamentombéli igaz értelemnek fordítására"(Genfi zsoltárdallamok a kortárs karirodalomban)
15.00-15.25 Dr. habil. Papp Anette (Budapest): Az "Aranyas" Biblia zsoltárfüggeléke
15.25-15.50 Dr. Bódiss Tamás (Budapest): Az oppenheimi Biblia kiegészítő énekanyaga
15.50-16.20 szünet
16.20-16.45 Dr. Székely Árpád: Pályafutása végén Kolozsvár
16.45-17.10 Kissné Dr. Mogyorósi Pálma (Debrecen): Zsoltárfeldolgozások a 20. századi magyar kórusirodalomban
17.10-17.30 Kérdések – az előadások megbeszélése
18.00-19.00 ZENÉS ÁHITAT a kolozsvári Evangélikus – Lutheránus templomban

Szerda, 2024.1023:

9.00-9.25 Dr. Molnár-Tamus Viktória Gabriella (Debrecen): A Debreceni Református Kollégium és a Debreceni Egyetem professzorainak zenei tevékenysége a 16. századi kezdetektől a 2. világháborúig
9.25-9.50 Drd. Szabóné Fodor Adrienne (Debrecen): A gregorián himnuszok helye a mindennapok körforgásában
9.50-10.15 Dr. habil. Szilágyi Gyula (Budapest): "Tabulatura Nova 400 – Samuel Scheidt hitvallása a billentyűkön."
10.15-10.40 Drd. Mike Ádám (Debrecen): Énekeljetek, zengedezzetek Néki! – Kórusművek megismerése
10.40-11.00 szünet
11.00-11.25 Dr. habil. Coca Gabriela: Az ima zenei metamorfózisa Terényi Ede "Régi könyörgés" című művében, Huszár Gál énekeskönyvéből, 1574
11.25-11.50 Dr. habil. Zombola Péter (Debrecen): Kompozíciós technikák egyházi kórusműveimben
11.50-12.15 Dr. Miklós Noémi: Női komponisták az orgonazene irodalmában
12.15-12.40 Dr. Sárosi Dániel (Debrecen): A Debreceni Kistemplom Kiszel-orgonájának születése
12.40-13.05 Dr. Péter Éva: Szemelvények a 16. századi zsoltárparafrázisok szöveg- és dallamváltozatai köréből
13.05-13.15 Kérdések – az előadások megbeszélése
15.00-18.00 ORGONA MESTERKURZUS
Előadók: Dr. Méhes Balázs (Nagykőrös), Dr. habil. Szilágyi Gyula (Budapest), Dr. Sárosi Dániel (Debrecen)

Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

Felekezetközi mediáció és pasztorálpszichológiai esetek


Archívum

Kategóriák

Meta