HAN-HUN teológiai fórum – Szöul, Dél-Korea

Immár hatodjára szervezték meg a HAN-HUN teológiai fórumot 2024. április 21-27. között Söulban és Gwangjuban. Dr Kovács Ábrahám és Dr Jeashik Shin egyetemi professzorok az alaptagjai és működtetői a már tizenkétéves múltra visszatekintő Dél-Korea és Magyarország
számára rendezett protestáns teológiai fórumnak, projektnek.

Dr. Kovács Ábrahám debreceni és komáromi tevékenysége mellett belső munkatársa a Szöul-i Protestáns Teológiának. Baráti és munkatársi kapcsolatrendszerét belevetve szívügyének tekinti az együttműködést, újabb és újabb teológiai intézeteket von be a projektjébe és segít új
kapcsolatok kialakításában. Ez évben első alkalommal vehetett részt ezen a fórumon a BBTE, Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar részéről dr. Lukács Olga egyetemi professzor.

A találkozón teológiát oktató minden magyar intézet képviseltette magát. A Korea-i partnerintézetek Honam Theological University and Seminary (HTUS, Gwangju) & Presbyterian University and Theological Seminary (PUTS, Seoul) látták vendégül a 10 magyar képviselőt. Különböző együttműködési témákat tárgyaltak meg, s Gwanjuban 2024. április 23-25. között megtartották az “Akadémia az egyházért: Kelet-közép-európai és kelet-ázsiai protestáns nézetek bibliai, történeti és rendszeres teológiai, valamint missziológiai reflexiókból” című tudományos értekezést. A 17 előadás és 17 korreferátum a következő témákat érintették: diaspóra, ökológia, misszió, bibliai tudományok, gender kérdés, egyházi nevelés, diakónia. Az előadásokat mély diszkussziók követték, melynek során a témák mentén körvonalazódott az egyház sokrétű tevékenysége és a résztvevők felismerték, hogy bár 9000 km távolság választja el a két térséget egymástól, de mindenhol ugyanazokkal a kihívásokkal, nehézségekkel és kérdésekkel találja szembe magát az egyház és a társadalom. A tudományos munkák kiadását a Gwanju Egyetem vállalta el. A konferencia zárásaként bemutatásra került a legutóbbi konferencia kötetének bemutatása, melynek főszerkesztője Dr. Kovács Ábrahám. A konferenciát követően a résztvevőket a dél-koreai kultúra egy szegmensének megismerésére invitálták egy napos kirándulás keretében. A részvetők ellátogattak Nagan Hagyományőrző településre és Seonam buddhista templomba.

A következő HAN-HUN találkozót a Pápai Református Teológián fogják megtartani 2025. tavaszán.
Isten áldása legyen a résztvevő intézetek életén és munkáján!