Kolozsvári zeneszerzők – zeneszerzők Kolozsváron konferencia

Kolozsvári zeneszerzők – zeneszerzők Kolozsváron konferencia
2019. április 11–12.

A Babeș-Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Kara és az Erdélyi Múzeum-Egyesület Zenetudományi Munkaközössége zenetudományi konferenciája

BBTE, Kolozsvár, Horea u. 7., 313. terem

Kolozsvár több mint két évszázada az erdélyi zenei élet központja. Állandó vagy időszakos intézményeinek pódiumain már a 18. század végétől helyi és nemzetközi hírnevű muzsikusok, rezidens művészek és vendég-előadók léptek fel. Zenés színjátékok, opera-előadások, kamarakoncertek és szimfonikus hangversenyek gazdagították a város kulturális eseményeinek sorát. Konferenciánk témája a zeneszerzők Kolozsvárja: az a szellemi műhely, amely – legyen szó atanulmányok kezdetéről, a kiteljesedés vagy művek recepciójának színhelyéről – komponistanemzedékek pályáját határozta meg. A helyi zeneélet kutatóinak origó, erdélyi zeneszerzők mongráfiáinak állandó tétele, a történeti zenetudomány művelőinek a magyar nyelvű intézményes zeneoktatás egyik első bástyája, a nemzetközi muzikológia számára ősbemutatók és nagyszabású hangversenyek színhelye. A gyakran emigrációban kiteljesedő életművek szempontjából, Selmeczi György megfogalmazásával pedig „urbs caelestis”, a magyar zeneművészet dicső égi városa.

Olyan előadók jelentkezését várjuk, akik Kolozsvárhoz köthető alkotói életutakat vagy műveket bemutató, húszperces esettanulmányok, elemzések és összefoglaló megközelítések révén kapcsolódnak a város és a zeneszerzői témájához. A konferencia előadásait szerkesztett kötetben, akkreditált kiadónál jelentetjük meg az év folyamán.

A jelentkezéseket (név, előadás címe, max. 250 szóból álló, előzetes tartalmi kivonat) 2019. március 31.-ig kérjük a konferencia szervezőjének, Sófalvi Emesének (sofalvi.emese@yahoo.com) elküldeni.

Dr. Lukács Olga dékán, BBTE Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar
Dr. Keszeg Vilmos elnök, Erdélyi Múzeum-Egyesület