Kolozsvári zeneszerzők – zeneszerzők Kolozsváron konferencia

Kolozsvári zeneszerzők – zeneszerzők Kolozsváron konferencia
2019. április 11–12.

A Babeș-Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Kara és az Erdélyi Múzeum-Egyesület Zenetudományi Munkaközössége zenetudományi konferenciája

BBTE, Kolozsvár, Horea u. 7., 313. terem

2019. április 11. (csütörtök)
Babeș-Bolyai Tudományegyetem, Horea u. 7., 313. terem
12.00 Megnyitó – Lukács Olga dékán (BBTE Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar)
12.15 Angi István: Cornel Țăranu és tanítványa, Szegő Péter, Kelet varázsában ihletett műveiről
12.45 Herpay Ágnes: Orbán György és Selmeczi György fagottdarabjai

13.15 ebéd (Gente étterem, Horea út 5.)

15.00 Potyó István: Farkas Ödön E-dúr miséje
15.30 Windhager Ákos: Terényi Ede Farkas utcai miséje. Miseparafrázisok a XVII. századi Erdélyből
16.00 – 16.15 kávészünet
16.15 Fodor Attila: Vermesy Péter szólózongorára írott művei
16.45 Németh István Csaba: „… in der Rang hoher und höchster Kunst” – egy kolozsvári zeneszerző
Baden-Württembergben

2019. április 12. (péntek)
Erdélyi Református Múzeum előadóterme (Apafi Kollégium, Bocskai/Avram Iancu tér 14. szám)
10.00 Boros-Konrád Erzsébet: Eisikovits Miksa – Mártírok dalai
10.30 Péter Éva: Az erdélyi népzene Márkos Albert életművében
11.00 Fancsali János: Csíki Endre
11.30 – 11.45 kávészünet
11.45 Elekes Márta-Adrienne: A zeneszerző Szabó Csaba ütőhangszerek iránti affinitása – történeti és
stiláris elemek nyomában
12.15 Horváth Bálint: Szőllősy András és az „első harmad” városa

13.00 ebéd (Protestáns Teológiai Intézet étterme, Bocskai/A. Iancu tér 13. szám)

15.00 Banciu Katalin: Végh Sándor kolozsvári hegedűművész – Vég(h)re Kolozsváron
15.30 Fekete Miklós: Kéznyomok és visszacsengések – Farkas Ferenc kolozsvári évei
16.00 Németh Zsombor: Farkas Ferenc kolozsvári éveinek filmzenéi
16.30 kávészünet
16.45 Lászlóffy Zsolt: Az ellentétek egysége – Szegő Péter zenéjében
17.15 Sófalvi Emese: Török-Gyurkó Áron kompozíciós terei
Zárószó

Kolozsvár több mint két évszázada az erdélyi zenei élet központja. Állandó vagy időszakos intézményeinek pódiumain már a 18. század végétől helyi és nemzetközi hírnevű muzsikusok, rezidens művészek és vendég-előadók léptek fel. Zenés színjátékok, opera-előadások, kamarakoncertek és szimfonikus hangversenyek gazdagították a város kulturális eseményeinek sorát. Konferenciánk témája a zeneszerzők Kolozsvárja: az a szellemi műhely, amely – legyen szó atanulmányok kezdetéről, a kiteljesedés vagy művek recepciójának színhelyéről – komponistanemzedékek pályáját határozta meg. A helyi zeneélet kutatóinak origó, erdélyi zeneszerzők mongráfiáinak állandó tétele, a történeti zenetudomány művelőinek a magyar nyelvű intézményes zeneoktatás egyik első bástyája, a nemzetközi muzikológia számára ősbemutatók és nagyszabású hangversenyek színhelye. A gyakran emigrációban kiteljesedő életművek szempontjából, Selmeczi György megfogalmazásával pedig „urbs caelestis”, a magyar zeneművészet dicső égi városa.

Olyan előadók jelentkezését várjuk, akik Kolozsvárhoz köthető alkotói életutakat vagy műveket bemutató, húszperces esettanulmányok, elemzések és összefoglaló megközelítések révén kapcsolódnak a város és a zeneszerzői témájához. A konferencia előadásait szerkesztett kötetben, akkreditált kiadónál jelentetjük meg az év folyamán.

A jelentkezéseket (név, előadás címe, max. 250 szóból álló, előzetes tartalmi kivonat) 2019. március 31.-ig kérjük a konferencia szervezőjének, Sófalvi Emesének (sofalvi.emese@yahoo.com) elküldeni.

Dr. Lukács Olga dékán, BBTE Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar
Dr. Keszeg Vilmos elnök, Erdélyi Múzeum-Egyesület