NERa Nemzetközi Projekttalálkozó és Multiplikációs rendezvény a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetemen

A NERa A new era of digital platforms in music e-ducation (2020-1-HU01-KA226-HE-
093947) Erasmus+ Stratégiai Partnerség negyedik Nemzetközi Projekt Találkozója és
Multiplikációs rendezvénye zajlott a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Református
Tanárképző és Zeneművészeti Karán 2023. március 30-án.

University of Rzeszów, Besztercebányai Művészeti Akadémia, Babeş-Bolyai
Tudományegyetem, EKKE), valamint a budapesti Zeneiroda Kft. alkotta konzorcium
nyerhetett ezen a napon.

A művészetközvetítés zenei területén a képzési rendszer digitális átalakítását középpontba állító stratégiai partnerség audió adatbázis és annak módszertani útmutatója, valamint az ezekre épülő integrált tananyag kifejlesztésén dolgozott az elmúlt közel két évben. A hat európai uniós egyetem (Conservatorio Perosi Campobasso, Conservatorio Respighi Latina, University of Rzeszów, Besztercebányai Művészeti Akadémia, Babeş-Bolyai Tudományegyetem, EKKE), valamint a budapesti Zeneiroda Kft. alkotta konzorcium munkájába, a megvalósuló szellemi termékekbe a kolozsvári közönség is betekintést nyerhetett ezen a napon.

A konzorcium egyik feladata egy olyan zenei audió adatbázis megvalósítása volt, melynek segítségével a hallgatók és oktatók személyes jelenlét nélkül tudják a tanulás folyamatát segíteni és gyorsítani. Egy módszertani kézikönyvet is rendelkezésre bocsátanak az adatbázis használatához, ami egyben a zenetanulás digitális módszertanához ad szakmai útmutatást.

A kolozsvári eseményen nagy érdeklődés mellett külföldi egyetemek képviselői is megismerkedtek a program szellemi termékeivel, személyes részvétellel tesztelve azokat. Mindezidáig Latinában, Besztercebányán, Budapesten zajlott hasonló multiplikációs rendezvény, ahol felsőoktatási szakemberek, szakmapolitikai döntéshozók, oktatáskutatók, aktív muzsikusok, egyetemisták ismerhették meg a konzorcium közel félszáz oktatójának és hallgatójának a munkája nyomán létrejövő digitális eszközt és annak módszertani útmutatóját. Mindezek a művészetközvetítés zenei területén válsághelyzetekben, majd azt követően a mindennapi oktatásban egy jól használható hibrid tananyag fontos alkotóelemei lesznek. A program utolsó Multiplikációs rendezvénye 2023. április 18-án lesz Lengyelországban a Rzeszówi Egyetemen.

A Babeș-Bolyai Tudományegyetem képviseletében az eseményen Dr. Fekete Miklós, Dr. Sófalvi Emese, Dr. Miklós Noémi és Dr. Toadere Dalma-Lidia vettek részt.