Organizare – Centrul de Cercetare, Formare și Consultanță Muzicală

Conf.univ.dr. Péter Éva
eva.peter@ubbcluj.ro

ORGANIZARE

Pot fi membrii ai Centrului de cercetare
– cadre didactice cu activitatea de bază în Universitatea Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca care desfăşoară activitate de cercetare în domeniul Centrului;
– studenţi la masterat din cadrul facultăţii;
– orice persoană care lucrează în domeniul Centrului, cu condiţia de a fi implicată în cel puţin una din activităţile derulate în cadrul Centrului de cercetare;
– pot fi cooptaţi în cadrul Centrului şi membri temporari externi invitaţi ca urmare a unor programe comune de cercetare.
Sunt consideraţi membri fondatori ai Centrului cei care au semnat actul de constituire al acestuia. Centrul poate desemna membri de onoare, persoane fizice din ţară şi străinătate, care prin activitatea lor contribuie la creşterea prestigiului Centrului.

CONDUCEREA ŞI ADMINISTRAREA CENTRULUI DE CERCETARE

Organul de conducere al Centrului este Consiliul Științific. Adunarea Generală poate fi convocată şi în mod extraordinar la cererea Consiliul Științific al Centrului sau la cererea semnată de cel puţin 30% din membrii Centrului.
Adunarea Generală are următoarele competenţe :

• Modificarea Statutului Centrului
  • Alegerea şi revocarea organelor de conducere.
  • Desemnarea membrilor de onoare
  • Excluderea membrilor din Centru
  • Aprobarea planului anual de administrare a fondurilor Centrului

Conducerea Centrului este asigurată de către :

• Directorul (Coordonatorul) Centrului desemnat pe o perioada de 4 ani.
  • Consiliul Științific al Centrului;

Atribuţiile Directorului Centrului:

• gestionarea problemelor curente
  • reprezentarea Centrului în relaţia cu Universitatea
  • reprezentarea Centrului în relaţiile cu alte structuri culturale, de învăţământ superior şi de cercetare din ţară şi străinătate

Secretarul ştiinţific al Centrului este ales pentru un mandat de 4 ani.
Atribuţiile Secretarului ştiinţific al Centrului:

• întocmeşte documentele cu privire la activitatea Centrului, publicaţii, situaţia economico-financiară;
  • preia prin delegare atribuţiile Directorului Centrului în absenţa acestuia;

Consiliul Științific al Centrului are un mandat de 4 ani.