A hallgatóknak a következő napokon, 8:00 és 16:00 óra között kell jelentkezniük abban a kollégiumban, ahová beosztották őket:
– Szeptember 27.: 1. évfolyam;
– szeptember 28-án: 2., 3. és 4. éves egyetemi hallgatók;
– szeptember 29-én: mesteris és doktorandusz hallgatók, valamint azok a hallgatók, akiknek nem sikerült eljönniük az első két napon.
A szálláshoz szükséges dokumentumok:
– személyigazolvány másolata;
– 3/4-es fénykép;
– bérleti szerződés (a szálláson kell kitölteni).
A Hașdeu kampuszon belül autóval történő megközelítés CSAK a diákok bejelentkezése után lehetséges. A gépkocsival való bejutás a kollégiumi jelvény felmutatásával lehetséges az önkénteseknek, akik fogadják őket. Kötelező a telefonszámot jól látható helyen feltüntetni a kampusz területére való belépéskor, hogy szükség esetén kapcsolatba léphessenek velük.
A kampuszra való belépés a csomagok kipakolása céljából történik, és az ott tartózkodási idő max. 15 perc. Kérjük, tartsák be az utasításokat, hogy a szállás elfoglalása minél zökkenőmentesebb legyen.
Alternatív parkolási lehetőségek a Hașdeu kampusz közelében:
– Platinia parkoló – https://maps.app.goo.gl/zufDRAs84LYffhQu9;
– Sala Polivalentă parkoló – https://maps.app.goo.gl/765wmgqDqWCRi7PC8 (a legolcsóbb);
– Hașdeu parkoló – https://maps.app.goo.gl/u213SzUqN81f7iii8 (a legközelebbi, korlátozott számú férőhely);
– Városháza parkolója – https://maps.app.goo.gl/RE6ehzCVCMsB3K996
A 2023-2024-es tanév II. félévében meghirdetett versenyvizsga egyetemi tanársegéd állásra.
A kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Kara az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvánnyal stratégiai partnerségben népzenei tantárgycsomag bevezetésével bővíti az erdélyi magyar nyelvű felsőoktatási palettát. A Zeneművészet szakirány alapképzésén 2024. őszétől választható, ingyenesen felvehető opcionális tantárgyak révén népi hangszerek és ének oktatása kezdődik el. A teljes tanulmányi időszak (6 szemeszter) során elérhető, állandó népzenei diszciplínák egyéni és csoportos órái mellett repertoár- és hangszerismeret, népzenei lejegyzés, etnomuzikológia valamint népzenei előadások szerkesztése és stúdiómunkája is helyet kap. Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány kiemelt szakmai partnerként biztosítja a magyarországi és erdélyi, szakirányú végzettséggel rendelkező oktatók bevonását a moduláris képzés (havi, tömbösített mesterkurzusok) keretén belül.
A Zeneművészet szakra felvételt nyert diákok számára tanulmányi-, művészeti- és szociális ösztöndíjat, bentlakási lehetőséget, valamint az Erasmus+ egyetemi csereprogrammal félévente csoportos és egyéni külföldi képzési lehetőséget biztosít a BBTE Református Tanárképző és Zeneművészeti Kara.
A népzenei képzés hangsúlyozott jelenléte a BBTE magyar tagozatának oktatási kínálatában egy, már évek óta sürgető igényre válaszol, hiszen a romániai magyar fiatalok körében reális az érdeklődés a helyi vokális vagy instrumentális népi kultúra iránt. A hároméves egyetemi alaképzés végén az akkreditált zeneművészeti diplomához tartozó tanulmányi törzslapon is megjelennek a népzenei tárgyak, elősegítve ezzel a hivatásos erdélyi népi együttesekben való alkalmazást, a pedagógiai modul társításával pedig biztosítva az iskolai oktatásban való elhelyezkedést.
A BBTE magyar nyelvű, Zeneművészet alapképzésére a jelentkezésnek nem feltétele a zenei szaklíceumi végzettség. A 21 államilag támogatott és 4 fizetéses helyre a nyári felvételin (online iratkozás: 2024. júl. 15-22., készségpróba júl. 23.) énekes vagy hangszeres népzenéből is lehet képességpróbát tenni. Bővebb információk: https://rt.ubbcluj.ro/
Immár hatodjára szervezték meg a HAN-HUN teológiai fórumot 2024. április 21-27. között Söulban és Gwangjuban. Dr Kovács Ábrahám és Dr Jeashik Shin egyetemi professzorok az alaptagjai és működtetői a már tizenkétéves múltra visszatekintő Dél-Korea és Magyarország
számára rendezett protestáns teológiai fórumnak, projektnek.
Dr. Kovács Ábrahám debreceni és komáromi tevékenysége mellett belső munkatársa a Szöul-i Protestáns Teológiának. Baráti és munkatársi kapcsolatrendszerét belevetve szívügyének tekinti az együttműködést, újabb és újabb teológiai intézeteket von be a projektjébe és segít új
kapcsolatok kialakításában. Ez évben első alkalommal vehetett részt ezen a fórumon a BBTE, Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar részéről dr. Lukács Olga egyetemi professzor.
A találkozón teológiát oktató minden magyar intézet képviseltette magát. A Korea-i partnerintézetek Honam Theological University and Seminary (HTUS, Gwangju) & Presbyterian University and Theological Seminary (PUTS, Seoul) látták vendégül a 10 magyar képviselőt. Különböző együttműködési témákat tárgyaltak meg, s Gwanjuban 2024. április 23-25. között megtartották az “Akadémia az egyházért: Kelet-közép-európai és kelet-ázsiai protestáns nézetek bibliai, történeti és rendszeres teológiai, valamint missziológiai reflexiókból” című tudományos értekezést. A 17 előadás és 17 korreferátum a következő témákat érintették: diaspóra, ökológia, misszió, bibliai tudományok, gender kérdés, egyházi nevelés, diakónia. Az előadásokat mély diszkussziók követték, melynek során a témák mentén körvonalazódott az egyház sokrétű tevékenysége és a résztvevők felismerték, hogy bár 9000 km távolság választja el a két térséget egymástól, de mindenhol ugyanazokkal a kihívásokkal, nehézségekkel és kérdésekkel találja szembe magát az egyház és a társadalom. A tudományos munkák kiadását a Gwanju Egyetem vállalta el. A konferencia zárásaként bemutatásra került a legutóbbi konferencia kötetének bemutatása, melynek főszerkesztője Dr. Kovács Ábrahám. A konferenciát követően a résztvevőket a dél-koreai kultúra egy szegmensének megismerésére invitálták egy napos kirándulás keretében. A részvetők ellátogattak Nagan Hagyományőrző településre és Seonam buddhista templomba.
A következő HAN-HUN találkozót a Pápai Református Teológián fogják megtartani 2025. tavaszán.
Isten áldása legyen a résztvevő intézetek életén és munkáján!