A 2023-2024-es tanév II. félévében meghirdetett versenyvizsga egyetemi tanársegéd állásra
A 2023-2024-es tanév II. félévében meghirdetett versenyvizsga egyetemi tanársegéd állásra
Immár hatodjára szervezték meg a HAN-HUN teológiai fórumot 2024. április 21-27. között Söulban és Gwangjuban. Dr Kovács Ábrahám és Dr Jeashik Shin egyetemi professzorok az alaptagjai és működtetői a már tizenkétéves múltra visszatekintő Dél-Korea és Magyarország
számára rendezett protestáns teológiai fórumnak, projektnek.
Dr. Kovács Ábrahám debreceni és komáromi tevékenysége mellett belső munkatársa a Szöul-i Protestáns Teológiának. Baráti és munkatársi kapcsolatrendszerét belevetve szívügyének tekinti az együttműködést, újabb és újabb teológiai intézeteket von be a projektjébe és segít új
kapcsolatok kialakításában. Ez évben első alkalommal vehetett részt ezen a fórumon a BBTE, Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar részéről dr. Lukács Olga egyetemi professzor.
A találkozón teológiát oktató minden magyar intézet képviseltette magát. A Korea-i partnerintézetek Honam Theological University and Seminary (HTUS, Gwangju) & Presbyterian University and Theological Seminary (PUTS, Seoul) látták vendégül a 10 magyar képviselőt. Különböző együttműködési témákat tárgyaltak meg, s Gwanjuban 2024. április 23-25. között megtartották az “Akadémia az egyházért: Kelet-közép-európai és kelet-ázsiai protestáns nézetek bibliai, történeti és rendszeres teológiai, valamint missziológiai reflexiókból” című tudományos értekezést. A 17 előadás és 17 korreferátum a következő témákat érintették: diaspóra, ökológia, misszió, bibliai tudományok, gender kérdés, egyházi nevelés, diakónia. Az előadásokat mély diszkussziók követték, melynek során a témák mentén körvonalazódott az egyház sokrétű tevékenysége és a résztvevők felismerték, hogy bár 9000 km távolság választja el a két térséget egymástól, de mindenhol ugyanazokkal a kihívásokkal, nehézségekkel és kérdésekkel találja szembe magát az egyház és a társadalom. A tudományos munkák kiadását a Gwanju Egyetem vállalta el. A konferencia zárásaként bemutatásra került a legutóbbi konferencia kötetének bemutatása, melynek főszerkesztője Dr. Kovács Ábrahám. A konferenciát követően a résztvevőket a dél-koreai kultúra egy szegmensének megismerésére invitálták egy napos kirándulás keretében. A részvetők ellátogattak Nagan Hagyományőrző településre és Seonam buddhista templomba.
A következő HAN-HUN találkozót a Pápai Református Teológián fogják megtartani 2025. tavaszán.
Isten áldása legyen a résztvevő intézetek életén és munkáján!
Időpont: 2024.05.25.
Regisztrációs link: https://form.jotform.
Konferencia program
08:30 – REGISZTRÁCIÓ
09:00 – Napkezdés- áhítat (földszint, amfiteátrum)
09:30 – Köszöntő, programismertető
10:00 – Plénumelőadás: Dr. Bodó Sára: Paranormatív krízisek és veszteségek (családban, intézményekben) (földszint, amfiteátrum)
11:15 – Szünet – (kávé, ásványvíz, aprósütemények – 224-es terem, II. emelet)
11:30 – Workshopok/kiselőadások:
1. Dr. Bodó Sára: Paranormatív krízisek és veszteségek (családban, intézményekben) (220-as terem, II. emelet)
2. Dr. Kiss Klára: Iskolai agresszió, erőszak kezelése (219-es terem, II. emelet);
3. Dr. Kovács Réka Rozália: Családi krízisek és lehetőségeik (312-es terem, III. emelet);
13:00 – Ebédszünet – közös ebéd a Gente vendéglőben (Horea út 5.sz.) Könyvvásár (II. emelet)
14:30 – Plénumelőadás: Dr. Joób Máté: Tényleg elég csak hallgatni? A segítő beszélgetés néhány alapvetése (földszint, amfiteátrum)
15:45 – Szünet (kávé, ásványvíz, aprósütemények – 224-es terem, II. emelet)
16:00 – Workshopok/kiselőadások:
1. Dr. Mikola-Nyíri Emese: Szupervízió és önszupervízió a lelki nevelésben (312-es terem, III. emelet)
2. Dávid István: Kérdések és válaszok – lelkivezetés és kísérés (219-es terem, II. emelet)
3. Dr. Gorbai Gabriella: A vallásóra a lelki gyógyulás tere (is) (220-as terem, II. emelet)
4. Dr. Joób Máté: Mitől lelkigondozói beszélgetés a segítő beszélgetés? (313-as terem, III. emelet)
17:30 – Szünet (kávé, ásványvíz, aprósütemények – 224-es terem, II. emelet)
17:45 – Kerekasztal beszélgetés: (földszint, amfiteátrum);
18:30 – Vacsora, állófogadás – előadók és résztvevők (földszint)
Népi ének kategóriában (2021)
Klasszikus kategóriában (2021)
Saját alkotás – jazz ének – musical – könnyűzene (2021)
Népi ének kategóriában (2020)
Saját alkotás – jazz ének – musical – könnyűzene (2020)
Népi ének kategóriában (2019)
Klasszikus canto kategóriában (2019)
A mostanáig ismert világunkat teljesen felfordította a koronavírus világjárványa miatti vesztegzár. Szabad, mobilitáson alapuló életünk egyik percről a másikra változott meg. Bezártságot, lehetőségeink beszűkülését, soha nem tapasztalt tilalmakat kaptunk, amelyek miatt számos veszteséggel szembesülünk, ezek feldolgozására pedig ilyen rövid idő alatt képtelenek vagyunk, de ezek hosszú távon mégis stresszhez, nehezen oldódó szorongásokhoz, gyászhoz vezetnek. Legtöbben kapkodjuk a fejünket, és nem is tudjuk, mi történik velünk. Az egyre hosszabbodó vesztegzár újabb és újabb lemondásokra kényszerít, és az egyébként normálisan működő társadalomhoz igazított megoldási stratégiáink csődöt mondanak.
A Karantörténetek tematikus beszélgetésekre hív ezekről a kérdésekről. A kolozsvári BBTE Református Tanárképző és Zeneművészeti Karán működő Alkalmazott teológia és Mediáció mesterképző szak tanárai és hallgatói minden hétfőn, szerdán és szombaton este hattól élő adásra hívnak a KarantÖRténetek Facebook-oldalon, ahol két – főként tapasztalati tőkével, de ugyanakkor szakmai felkészültséggel is rendelkező – tanár vagy hallgató a karantén okozta krízisekről, azok érzelmi, kognitív, mentális implikációiról és lehetséges megoldási stratégiákról beszélget.
Sokan sokféleképpen különösen is érintettek vagyunk a vesztegzár alatt: a várandós kismamáknak, a házasságra készülőknek vagy a válófélben levőknek, a közelmúltban szeretteiket elvesztőknek, azoknak, akik számos más gonddal küszködnek a karantén idején, azoknak, akiknek szerettei kórházakban vagy nagy fertőzésveszélyben dolgoznak, ezek a napok sokkal nehezebbek. De vannak olyanok is, akik a szorongásaikat és félelmeiket azzal próbálják kezelni, hogy a válság pozitív hozadékaira gondolnak. Ha foglalkoztat mindez, vagy ha kíváncsi vagy a mások őszinte karantörténeteire, tarts velünk élő alkalmainkon. A beszélgetéshez kommentben is hozzászólhatsz, melyre legkésőbb a következő adásban reagálnak a beszélők. Kérdezhetsz, megoszthatod saját történeted, adhatsz ötleteket, bátoríthatsz is.
Hétfőn, szerdán és szombaton este hat órától a Facebook-oldalunkon.
KARANtörTÉNetek: túlélés, méltóság, szolidaritás a vészterhes időkben.
Szervező: dr. Péter Éva egyetemi docens
A Selye János Egyetem Református Teológiai Kara, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző Kara, a Kodolányi János Egyetem, a MTA VETB Neveléstudományi – Magyarságkutató Munkabizottsága és a Százak Tanácsa szervezésében 2019. március 20-21-én tartotta „A magyarság megtartó ereje” témában a III. Kárpát-medencei nemzetközi tudományos konferenciáját.
A Selye János Egyetem Református Teológiai Karán – 2019. március 20-án Révkomáromban – a plenáris ülésen és az öt szekcióban 49 előadás hangzott el. A tanácskozás szűkebb körben 20-án este és 21-én délelőtt Farádon az Áldos Panzióban folytatódott a Százak Tanácsa elnökének vezetésével, ahol az aláírók az alábbi ajánlásban egyetértettek.
A konferencia a Kárpát-medencei iskolák jövőbeli feladataival foglalkozott, felhasználva a múltbeli történések tapasztalatait is. Fókuszban az a kérdés állt, hogy az iskolának milyen feladatai vannak az egyén és a társadalom jövőjének megalapozásában.
Közös feladatunk, hogy mindenki értse és magáénak vallja: az iskola meghatározó értékteremtő, értékmegőrző és értékközvetítő intézmény. Az iskola munkája nyomán alakul ki az egyén és a társadalom szempontjából a legfontosabb érték a konstruktív életvezetés, amely meghatározza az egyén és a társadalom jövőjét is. Ez az érték – a konstruktív életvezetés – azt jelenti, hogy az egyén képes fejlesztő módon beilleszkedni a szociális térbe; követi a társadalom szocio-morális normáit, elvárásait, amivel hozzájárul a társadalom és a gazdaság keresztény és nemzeti szellemű, harmonikus működéséhez. Ezáltal a szociálisan életképes – munkavállaló, értékóvó, segítőkész, toleráns, fegyelmezett – állampolgár nem csupán önmagáról képes gondoskodni, hanem értékteremtő, fejlesztő tagja az egyre megújuló társadalomnak és a gazdaságnak.
Amennyiben az iskola tudatában van ennek a feladatának, vagyis a konstruktív életvezetés megalapozásának, célirányosan és hatékonyan képes fejlesztő hatásrendszerét érvényesíteni. Ezen összefüggések mentén az iskola eredményes fejlesztő tényezője kell, hogy legyen a modern Kárpát-medencei társadalomnak és gazdaságnak. A döntéshozók felelőssége, hogy az iskolát alkalmassá tegyék morális, személyi, tárgyi vonatkozásban is ennek a magasrendű feladatnak az ellátására.
Az álláspont képviselői:
III. Kárpát-medencei nemzetközi tudományos konferencia.
A rendezvény időpontja: 2019. március 20.
A rendezvény helyszíne:
Selye János Egyetem Református Teológiai Kara,
Révkomárom, Vársor utca, Tiszti Pavilon épülete
Elérhetőség: janos_molnar@rt.ubbcluj.ro
Tudományos fokozat, egyetemi beosztás: dr., egyetemi professzor
Oktatott tárgyak: ószövetségi biblika – a Tóra, ószövetségi biblika – a történeti irodalom és a prófétai iratok, ószövetségi biblika – a bölcsességirodalom.
Kiadott kötetek
1. A bűn és a kegyelem történelmi találkozásai, in Studia Theologica Budapestinensia 30.,Bpest, 2002, p.86-98
2. The liberation from Egypt and the new chronology, in Sacra Scriptura, Kolozsvár, 2003, p.13-25.
3. Reformierte Kirche in Rumanien, Gegenwart und Zukunft, Glaube in der 2Welt, Zürich, nr.7/8,2001, p.18-19.